Social

Aproape o sută de bătrâni au fost relocați din două azile, în urma unor controale ale autorităților din Timiș

Aproape o sută de pensionari cazați în cadrul a două locații din Timiș, la Lenauheim și Cenad, au fost relocate, in seara zilei de miercuri, după ce în urma unui control s-a descoperit că aceștia erau cazați în locațiile respective în două azile cu mari probleme. 

Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Timiș s-a întrunit în ședință extraordinară, pentru a analiza și a lua hotărâri cu privire la măsurile ce se impun în vederea situației constatate cu ocazia unor verificări efectuate în data de 08 decembrie 2025 de către Agenția Județeană pentru Plăți și Inspecție Socială Timiș. Verificările au fost efectuate la Căminul pentru persoane vârstnice „Casa Ana” din comuna Lenauheim, nr. 604, județul Timiș, aparținând furnizorului de servicii sociale S.C. SCHWABENHAUSE DIANA SRL. Din documentația pusă la dispoziție echipelor de control au rezultat o serie de neconformități constatate față de prevederile legislației din domeniul asistenței sociale, fiind emisă decizia de retragere în regim de urgență a Licenței de funcționare pentru serviciul social al căminului pentru persoane vârstnice mai sus menționat.

Având în vedere măsurile lăsate de către echipele de control și specificate în procesul-verbal aferent controlului, trebuia să fie asigurată siguranța beneficiarilor, iar furnizorul de servicii sociale avea obligația să comunice zilnic către AJPIS Timiș modul de soluționare a acestei măsuri. Însă, la data de 10 decembrie 2025, neexistând o situație clară în ceea ce privește securizarea vârstnicilor, echipa AJPIS Timiș s-a deplasat la Căminul pentru persoane vârstnice „Casa Ana” din comuna Lenauheim, unde au fost identificați 14 beneficiari, din cei 56 existenți în data de 8 decembrie 2025. Totodată, în urma unor informații primite, echipa AJPIS Timiș s-a deplasat în localitatea Cenad, la nr. 1725, din județul Timiș, însoțită de un echipaj de poliție, locație la care au fost identificate 76 de persoane, parte dintre ele provenind din Căminul pentru persoane vârstnice „Casa Ana” din comuna Lenauheim, cazate ilegal, la această adresă nefiind licențiat vreun serviciu social.

Astfel, prefectul județului Timiș a convocat de urgență CJSU Timiș, în urma căruia a fost emisă Hotărârea nr 8 prin care a fost dispusă relocarea unui număr de 90 de persoane, identificate în cele două locații, după cum urmează: 40 de persoane la Căminul pentru persoane vârstnice Art Senior Timișoara, 25 de persoane la Căminul pentru persoane vârstnice Graceful Living Foeni, 6 persoane la Căminul de bătrâni Casa Adam Muller Gutenbrun Timișoara, 5 persoane la Căminul de bătrâni Casa Adam Muller Gutenbrun Bacova, 5 persoane la Căminul pentru persoane vârstnice Comloșu Mare.

În urma evaluărilor echipajelor SAJ Timiș și ISU Timiș s-a decis transferul și internarea a 9 persoane în spitale din județ, urmând ca după ce vor fi externate, să fie preluate de serviciile sociale ale DGASPC Timiș. Finanțarea serviciilor va fi realizată de către Consiliul Județean Timiș, având la bază prevederile legislației în vigoare, în situații de urgență. Monitorizarea situației se va efectua de către AJPIS Timiș, DSP Timiș, DGASPC Timiș

AJPIS Timiș va face informări zilnice către prefectul județului Timiș, până la finalizarea procedurilor de identificare a aparținătorilor.

 

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Drumarii, din nou la lucru. Unele sectoare de drum sunt acoperite de zăpadă/VIDEO

Răcirea vremii din aceste zile a scos din nou drumarii pe șosele pentru a curăța…

20 de minute ago

Şi totuşi, ce vrea PSD-ul?

“Dacă nu vă place această coaliţie, atunci, domnule prim-ministru, căutaţi-vă altă coaliţie împreună cu cei…

41 de minute ago

La Moşniţa Nouă se ridică o creşă nouă cu bani de la bugetul local. Ar trebui finalizată într-un an şi jumătate

Luni, 9 februarie, a avut loc predarea amplasamentului și emiterea ordinului de începere a lucrărilor…

4 ore ago

Programul de lucrări al SDM în ziua de 10 februarie 2026

Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 10.02.2026, unde se vor executa reparaţii…

5 ore ago

Se introduce stația Hornbach pe rutele de transport public din Moşniţa Nouă

Transportul public va fi mai accesibil pentru comunitatea din Moşniţa Nouă. Începând cu data de…

16 ore ago

Cerere de finanțare de 14 milioane de euro. Pas decisiv în realizarea MultipleXity, obiectivul care urma să reprezinte Timișoara la momentul TM2023

Primăria Timișoara ne anunță că a depus la ADR Vest cererea de finanțare pentru realizarea…

22 de ore ago