Administratie

Lațcău vrea și Girocul în rețeaua STPT

Viceprimarul Timișoarei, Ruben Lațcău, e pregătit să preia și ultima redută a transportului public metropolitan care nu e realizată de STPT. El a fost la Giroc pentru a discuta cu cei de acolo pe această temă.

Girocul are propriul sistem de transport public cu autobuze, care leagă localitatea de Timișoara. După întâlnirea cu consilierii locali giroceni, Lațcău spune că le-a prezentat acestora nenumăratele avantaje ale transportului din partea orașului: rețea extinsă de mijloace de transport, vehicule moderne, aceleași abonaente și bilete.

”Timișoara e gata să lege Giroc și Chișoda de rețeaua de transport public, cu mijloace de transport moderne și trasee care duc spre puncte importante din oraș. Am discutat azi cu consilierii locali din Giroc exact acest lucru – cum adaptăm transportul public la realitatea de zi cu zi a miilor de oameni care vin la muncă, la școală, la medic sau la evenimente în Timișoara”, a anunțat Lațcău.

Ani de zile, sistemul celor de la Girocc nu a fost ”învins” de sistemul STPT. ”Pentru a merge mai departe e nevoie de o decizie a administrației din Giroc. Noi vrem să asigurăm pentru locuitorii din Giroc și Chișoda acces la transport public integrat cu Timișoara: aceleași bilete și abonamente, valabile pe toate mijloacele de transport, aceleași gratuități, bilete de 60 de minute cu mai multe călătorii și posibilitatea de a plăti cu cardul, direct în mijlocul de transport. De asemenea, putem prelungi trasee până la noduri importante de transport, precum Poșta Mare, pentru legături rapide. Și putem introduce linii noi. Timișoara este pregătită să asigure aceste servicii. Decizia trebuie să o ia Consiliul Local Giroc”, a mai spus Lațcău, cu speranța că va convinge și această comunitate să se alăture celor care au făcut-o deja.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Ce a adoptat Primăria Timișoara în 2025. Comerțul stradal se va autoriza mai ușor

Comercianții stradali timișoreni vor lucra din acest an după un regulament mult simplificat. Va fi…

7 ore ago

Astăzi este ultima zi a Târgului de Crăciun. Timişorenii invitaţi la o ultimă plimbare sub lumini

Povestea frumoasă a Târgului de Crăciun se termină astăzi, iar timişorenii sunt invitaţi la o…

8 ore ago

Cresc debitele râurilor. Lacurile de acumulare din zona de vest pot prelua eventualele viituri de pe râuri

Chiar daca în ultima perioadă au avut loc creșteri ale debitelor râurilor în zona de…

9 ore ago

Continuă acțiunile de curățare a carosabilului în zona de vest. Numeroși șoferi sunt nemulțumiți

DRDP Timişoara anunţă că utilajele de deszăpezire sunt pe teren și acționează pentru a asigura…

9 ore ago

Subfinanţarea strategică

Episodul 5 din seria „De ce nu funcționează România” Subfinanțarea nu este lipsă de bani,…

11 ore ago