Politica

Cosmin Tabără cere Primăriei Timișoara să se apuce de reabilitat ștrandul Termal

Fostul viceprimar al Timișoarei, Cosmin Tabără, se arată în continuare preocupat de problemele orașului, chiar dacă a plecat cu serviciul la București, la Agenția Națională pentru Sport. De această dată el abordează problema ștrandului Termal, unul recuperat cu greu de municipalitate, dar rămas în paragină ulterior.

Loc preferat de mulți timișoreni pentru răcorire pe vreme de vară, Termalul a rămas închis după procesul câștigat de primărie. Problema reabilitării trebuie rezolvată, spune Tabără.

”Vara să-ți faci sania și iarna să-ți faci care sau căruță. Asta este gospolaru, ăsta este omul, este românul care se gândește la viitor. Ce am în spatele meu este ștrandul Termal, care este al Primăriei și nu vreau să critic și nu vreau să arunc noroi nimeni, ci vreau să cer administrației să facă tot ceea ce trebuie făcut astfel încât în această vară timișorenii să aibă acces la acest strand”, spune Tabără.

Dacă nu o poate face, să îl ofere spre închiriere unei firme, pe baza unui contract bine făcut.

”Și dacă Primăria nu este în stare să-l facă util timișorenilor, faceți o licitație și dați-l în privat, pe baza unui contract bine argumentat. Un contract bine construit și un contract care să fie urmărit de către angajații Primărie astel încât el să fie respectat ar aduce bani la buget mult mai mult decât produce acum. Este unul dintre locurile frumoase de care timișorenii au nevoie”, mai spune fostul viceprimar.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Alfred Simonis respinge informațiile despre „palatul” său: „Nu este casa mea, ci o investiție imobiliară”

Președintele Consiliului Județean Timiș, Alfred Simonis, susține că imobilul din Moşniţa Nouă prezentat recent în…

10 ore ago

Liderul PSD Timiș nu știe ce va decide partidul pe tema continuării la guvernare: ”Dinamica politicii românești e una aparte”

Președintele PSD Timiș, Alfred Simonis, nu poate spune ce decizie va lua partidul asupra continuării…

10 ore ago

Contractul pentru proiectarea și execuția noului stadion al Timișoare merge înainte. Județul va contribui cu aproximativ 25 de milioane de euro

Contractul pentru execuția noului stadion al Timișoarei merge înainte, nu au fost depuse contestații, a…

10 ore ago

COMUNICAT PRIVIND FINALIZAREA PROIECTULUI INTITULAT „DOTAREA UNITĂȚILOR DE ÎNVĂȚĂMÂNT DIN COMUNA GHIRODA, JUDEȚULTIMIȘ”

COMUNA GHIRODA, cod fiscal: 5517220, cu sediul în Sat Ghiroda, Comuna Ghiroda, Strada Victoria, nr.…

10 ore ago

Primăria Timișoara vrea să ofere către Administrația pentru Sănătate și Educație, pe zece ani, clădirea cumpărată pe Treboniu Laurian

Municipalitatea timișoreană cere acordul consilierilor locali pentru a ceda administrarea clădirii istorice achiziționate pe strada…

13 ore ago