Politica

Surse: Gâlceavă în paradisul PNL Timiş între Ionuţ Gaiţă şi Alin Popoviciu. Cine e “Lăbuşul lui Simonis”?

Potrivit mai multor surse, o ceartă puternică ar fi avut loc în interiorul PNL Timiş între Alin Popoviciu şi Ionuţ Gaiţă. Şocul acestui scandal este cu atât mai mare cu cât ambii fac parte din aceeaşi tabără din interiorul PNL Timiş. Motivul conflictului: deja mult dezbătuta florărie din centrul Timişoarei şi… Alfred Simonis.

Alin Popoviciu, secretar general al PNL Timiş şi Ionuţ Gaiţă, preşedinte interimar al PNL Timişoara, au atacat cot la cot pe baricade demersul Primăriei de-a închiria spaţiul florăriei din Piaţa Operei Asociaţiei Kenosis. Drumurile celor doi s-au despărţit oarecum după ce proiectul închirierii a trecut de votul Consiliului Local cu ajutorul unui consilier PSD. Popoviciu a eludat modul în care s-a votat, anunţând însă că va sesiza Prefectura Timiş, în timp ce Gaiţă a atacat PSD.

 “Alianța de facto dintre USR și PSD din Consiliul Local Timișoara, girată politic, “pe sub masă”, de Dominic Fritz și Alfred Simonis, nu are cum să nu ne îngrijoreze”, a spus, printre altele, Gaiţă.

El a primit imediat o replică ironică din partea lui Alfred Simonis, preşedinte al PSD Timiş şi CJ Timiş, care a pretins că nu ştie cine ar fi Gaiţă: Nu sunt la curent cu declarațiile, nici nu știu cine e președinte la PNL Timișoara, iertați-mă. Înțeleg că s-a produs o schimbare recentă, dar chiar nu sunt la curent, am alte activități mai importante.”

Gaiţă nu s-a lăsat şi a continuat acest schimb de mingi: „Îi înțeleg reacția domnului președinte Simonis pentru că, sub beția puterii, se mai pot uita nume sau funcții. Dar oare uită la fel de ușor și cu ale cui voturi a ajuns să ocupe funcția pe care o deține astăzi?”.

Simonis n-a mai reacţionat la ultimul atac, dar a făcut-o, în schimb, adjunctul său din Consiliul Judeţean, Alin Popoviciu. Potrivit mai multor surse, el şi-a certat colegul de partid, imputându-i faptul că s-a legat de Simonis. Nu se ştie precis, dacă reacţia lui Popoviciu a venit fiindcă ar fi fost muştruluit de Simonis. Cert este că nici Gaiţă nu a tăcut, între cei doi având loc un schimb dur de replici. Trebuie spus că ambii fac parte din aceeaşi tabără din PNL Timiş, Popoviciu ajutându-l pe Gaiţă să ajungă preşedinte al organizaţiei municipale.

În altă ordine de idei, surse din partid afirmă că, după ceartă, tot mai mulţi PNL-iştii folosesc porecla primită de Popoviciu, poreclă uzitată doar pe la colţuri înainte de gâlceavă. Porecla respectivă este nici mai mult nici mai puţin decât… “Lăbuşul lui Simonis”.

 

 

Share
Published by
Ino Ardelean

Recent Posts

Schimbare da manager la Spitalul „Dr. Victor Babeș”. Lui Cristian Oancea nu i se mai prelungeşte contractul

La finalul acestei luni lui Cristian Oancea îi expiră mandatul de manager al Spitalului de…

8 minute ago

Consiliul Județean Timiș deleagă spre propria societate întreținerea estetică a 38 de drumuri și a pistei de biciclete de pe malul Begăi

Consiliul Județean Timiș a aprobat alocarea a peste un milion de lei pentru societatea Service…

48 de minute ago

Zborurile de marți dinspre Timișoara spre Dubai au fost anulate

Două zboruri programate marți din Timișoara spre zona Golfului au fost anulate. Cursele erau programate…

O oră ago

Anne Applebaum, laureată a premiului Pulitzer, va conferenția la Universitatea de Vest Timișoara

Universitatea de Vest Timișoara continuă organizarea eenimentelor sub genericul „Idei care schimbă lumea” În cadrul…

2 ore ago

Sânnicolau Mare, cel mai bogat oraş din judeţul Timiş în 2025, urmat de Jimbolia

Sânnicolau Mare a avut, în 2025, cele mai multe venituri dintre cele opt oraşe ale…

5 ore ago

Programul de lucrări al SDM în ziua de 3 martie 2026

Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 03.03.2026, unde se vor executa reparaţii…

6 ore ago