Categories: Ultima ora

Administratorii de bloc, sub ameninţarea mopului

Jale mare printre femeile de serviciu de la blocuri! Trebuie să achite contribuţii sociale, din banii şi aşa puţini pe care îi primesc. Unele dintre ele au trecut la ameninţări la adresa administratorilor, care se gândesc tot mai serios să renunţe la această îndeletnicire.

Federaţia Asociaţiilor de Locatari din Timişoara pierde clienţi. De vină e legislaţia, care prevede că trebuie plătite contribuţiile la fondul de pensii şi şomaj inclusiv pentru convenţiile civile. Administratorii care au încheiat contracte cu femei de serviciu, electricieni sau orice alte persoane, pentru lucrări mărunte pe la blocuri, sunt nevoiţi să piardă, lunar, cam două zile, la cozile de la Casa de Pensii şi AJOFM, ca să achite contribuţii, în calitate de angajatori.

Pe lângă timpul pierdut, unii dintre ei au parte şi de adevărate scandaluri cu angajaţii lor. Unele femei de serviciu şi îngrijitori de pe lângă blocuri nu vor nici în ruptul capului să-şi achite contribuţiile sociale. Mai mult decât atât, au existat cazuri în care i-au ameninţat cu bătaie pe administratori, dacă aceştia îndrăznesc să le reţină din bani! Oamenii nu ştiu ce să facă, pentru că, dacă încalcă legea, se aleg cu dosare penale, iar dacă o respectă, riscă să fie altoiţi pe spinare cu nişte cozi de mătură. Este şi cazul unui administrator din Timişoara, care a venit la FALT, pentru a se plânge. „Noile prevederi ale legii nu fac decât să creeze certuri şi scandalului prin asociaţii. Mulţi nu înţeleg că aşa e legea, că trebuie să achite aceste contribuţii, şi caută tot felul de scăpări. Mereu spun: da’ la alţii cum se poate? E adevărat că nu fac inspectorii acum controale, mai aşteaptă  un an – doi, dar nu poţi încălca legea. Ne trezim că tot mai mulţi administratori şi preşedinţi de bloc renunţă, fiindcă s-au săturat de atâta bătaie de cap”, spune Petru Olariu, preşedintele FALT. Momentan, cazul administratorului aproape luat la bătaie de femeia de serviciu este singular, cel puţin din datele de la FALT. Asociaţia de proprietari respectivă a găsit o soluţie ca s-o împace pe femeia de serviciu, fără să o plătească în plus şi fără să rămână cu mizerie pe casa scării. A renunţat la serviciile administratorului de la FALT, pe motiv că a reţinut abuziv o parte din banii femeii care se ocupă de curăţenie!

Share
Published by
Artemia Simeria
Tags: falt

Recent Posts

Cât de mult folosiți Inteligența Artificială? UVT vrea părerea studenților pe această temă

Universitatea de Vest din Timișoara (UVT) derulează un nou studiu de percepție din seria de…

2 ore ago

O nouă microședință de plen la CLT. A fost aprobată lansarea cererii de finanțare a reabilitării la Generală 16

O ședință blitz, de două minute, a Consiliului Local Timișoara, a rezolvat problema ”legislativă locală”…

3 ore ago

Lucrările de reabilitare a căii ferate dintre Timișoara Est și Ronaț Triaj au ajuns la 20 la sută/FOTO

Pe un alt lot din traseul de cale ferată dintre Caransebeș și Arad, din zona…

3 ore ago

Județul Timiș, promovat cu succes timp de mai multe zile în capitala Serbiei

Cu sprijinul Consiliului Județean Timiș, echipa Visit Timiș, în parteneriat cu asociația HORETIM au încheiat…

3 ore ago

În câteva zile demarează lucrările de extindere la patru benzi a drumului județean dintre DN 69 și Sânandrei

În scurt tip, drumul care leagă DN 69, Timișoara – Arad, de Sânandrei intră în…

3 ore ago

Un celebru medic din Timișoara este încă judecat pentru un accident în urma căruia o persoană a murit, produs în 2018

Unul din cei mai cunoscuți medici din Timișoara, și nu numai de aici, încă așteaptă…

5 ore ago