Categories: Administratie

Aeroportul „Traian Vuia” şi-a făcut temele pentru spaţiul Schengen

Aeroportul „Traian Vuia” Timişoara este aeroport internaţional cu acte în regulă. Certificarea a fost făcută printr-un ordin al ministrului Transporturilor şi oferă un statut extrem de important pentru activitatea celui mai mare aeroport regional din ţară.

Aeroportul timişorean a fost evaluat, luna trecută, de o comisie specială, numită printr-un ordin al ministrului Transporturilor şi Infrastructurii, care a verificat îndeplinirea tuturor cerinţelor. Au fost evaluate fluxurile de pasageri şi de marfă, atât pentru cursele non-Schengen, cât şi pentru cele Schengen, zona de tranzit, facilităţile oferite pasagerilor sau vamă. Aerogara timişoreană a îndeplinit, astfel, cu succes, cele peste 50 de cerinţe obligatorii. Noul statut vine la scurt timp după finalizarea terminalului non-Schengen, care a reprezentat o investiţie care a depăşit 3,5 milioane de euro. Certificarea de aeroport internaţional este obligatorie pentru a putea opera zboruri regulate în statele non-Schengen. „Pentru obţinerea acestui statut au contat investiţiile făcute, noua aerogară non-Schengen, facilităţile şi serviciile pe care le oferim, calificarea personalului, dar şi respectarea cu stricteţe a reglementările internaţionale în domeniul aeronautic”, spune directorul AIT, Cornel Sămărtinean.

Din martie 2011, România va avea trei tipuri de aeroporturi: internaţionale (trafic Schengen şi trafic non-Schengen), cele deschise traficului internaţional (cu trafic Schengen şi doar ocazional trafic non-Schengen) şi cele interne sau domestice (care vor opera doar curse în interiorul spaţiului Schengen).

Share
Published by
Alecsandra Stanici

Recent Posts

La anul, lalelele vor fi admirate şi în Parcul Botanic

Primăvara, Parcul Justiţiei este unul dintre cele mai vizitate şi fotografiate locaţii din Timişoara, datorită…

57 de minute ago

Mai multe proiecte din Timiș primesc fonduri pentru a încuraja deplasarea pe biciclete/FOTO

Un număr de 22 de proiecte care încurajează mersul pe bicicletă în întreaga regiune de…

O oră ago

Contribuția lui Albert Kristóf-Krausz la modelarea spațiul urban și artei locale într-o nouă expoziție temporară la MNArT

Muzeul Național de Artă Timișoara aduce în prim plan opera lui Albert Kristóf-Krausz, personalitate marcantă…

O oră ago

Timișoara candidează la titlul de Destinația Anului în 2025

Timișoara concurează din nou în competiția „Destinația Anului”, cel mai amplu concurs turistic din România,…

O oră ago

La Urseni se va construi o creşă nouă cu o investiţie de la CNI de aproape 17 milioane

Compania Naţională de Investiţii (CNI) a dat undă verde construirii unei creşe la Urseni, comuna…

O oră ago

După 35 de ani

Se împlinesc în aceste zile 35 de ani de la aprinderea în Timişoara a flacării…

2 ore ago