Ministrul Sănătăţii le cere medicilor din vestul României să se poarte mai frumos cu pacienţii, pentru a-i determina pe aceştia să vină în continuare în spitalele româneşti, în detrimentul celor din străinătate.
Cseke Attila susţine că trebuie schimbată mentalitatea cadrelor medicale, mai ales în vestul ţării, zonă în care oamenii au acces mai uşor la serviciile medicale din Occident. „Mai ales în vestul ţării, avem un fenomen interesant: oamenii preferă tot mai mult serviciile medicale din alte ţări, mai ales din Ungaria. În consecinţă, trebuie să investim mai mult aici în dotări, dar este nevoie, fără a generaliza, de o schimbare de mentalitate a personalului medical. Există un real pericol ca tot mai mulţi pacienţi să acceseze servicii medicale din străinătate, pe care ulterior statul român va trebui să le plătească. Dacă nu înţelegem acest lucru, sistemul sanitar din România va avea o problemă, pentru că, în anumite zone, spitalele ar putea rămâne fără pacienţi!”, a declarat oficialul.
Cseke spune că reforma sistemului sanitar în România trebuie să începaă, în primul rând, cu interacţiunea umană. „Trebuie să ne temem de ce avem azi în sistem şi să ne reformăm pe noi înşine. Trebuie să existe o responsabilizare a casei de sănătate, a spitalelor şi a personalului cu privire la abordarea pacientului”, consideră ministrul Sănătăţii. Acesta susţine că, în general, pacienţii care aleg pentru a se trata spitale din străinătate nu fac acest lucru neapărat din cauza dotărilor, cât mai ales din cauza felului în care sunt trataţi în unităţile sanitare din România. „Conform informaţiilor pe care le deţin, în partea de vest a ţării, foarte mulţi pacienţi nu pleacă în Ungaria pentru că acolo ar fi mai bună infrastructura. Ei pleacă pentru că acolo sunt trataţi mai bine. Este o problemă de abordare”, a spus Cseke. În concluzie, medicii români trebuie să-şi schimbe comportamentul faţă de pacienţi. „Trebuie să ne purtăm mai fumos cu pacienţii. Altfel, o să-i pierdem şi, odată cu ei, o să plece şi finanţarea contribuabililor”, a încheiat ministrul Sănătăţii.
Răcirea vremii din aceste zile a scos din nou drumarii pe șosele pentru a curăța…
“Dacă nu vă place această coaliţie, atunci, domnule prim-ministru, căutaţi-vă altă coaliţie împreună cu cei…
Luni, 9 februarie, a avut loc predarea amplasamentului și emiterea ordinului de începere a lucrărilor…
Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 10.02.2026, unde se vor executa reparaţii…
Transportul public va fi mai accesibil pentru comunitatea din Moşniţa Nouă. Începând cu data de…
Primăria Timișoara ne anunță că a depus la ADR Vest cererea de finanțare pentru realizarea…