Scandal pe Calea Torontalului, între primărie şi constructor

Primăria nu permite firmei care se ocupă de modernizarea Căii Torontalului să înceapă lucrări pe noi tronsoane, deoarece nu a respectat contractul. Patronul acesteia îi contrazice şi spune că nu e vorba decât de un exerciţiu de imagine pentru o campanie electorală timpurie.

Viceprimarul Timişoarei, Sorin Grindeanu, e nemulţumit de reparaţiile realizate pe Calea Torontalului, unde şoseaua se modernizează şi va fi extinsă la patru benzi de circulaţie. Edilul spune că firma de construcţii care se ocupă de aceste lucrări şi-a luat anumite angajamente, pe care însă nu le-a respectat. Este vorba despre aşternerea stratului de uzură pe sectoarele începute. Primăria nu permite acestei societăţi să înceapă lucrări pe noi tronsoane, până nu reface tot ce e de refăcut, la standardele cerute, pe prima porţiune. „Eu sunt la Paris, nu ştiu ce probleme au ei. Pe noi nu ne-au anunţat oficial nimic. Toate decumentele sunt semnate de reprezentanţii primăriei. Singura chestie e că muncitorii au dus ieri trei maşini cu pământ pentru refacerea zonei verzi, iar pământul ăla a fost cu bulgări, pentru că era ud. Din punctul meu de vedere astea, nu sunt probleme. Probabil a început deja campania electorală şi viceprimarul trebuie să iasă în faţă cu diverse declaraţii, să-şi facă imagine”, a declarat Georgică Cornu, patronul firmei care se ocupă cu lucrările de pe Calea Torontalului. Modernizarea acestei artere face parte din strategia de fluidizare a traficului, prin realizarea integrală a inelelor rutiere care să degajeze traficul aglomerat din zona centrală.
Primăria a somat, de asemenea, contructorul care a realizat lucrarea pentru strada Grigore Alexandrescu, în 2008-2009, să repare, pe propria cheltuială, defecţiunile, pentru că lucrarea este în garanţie. Valoarea investiţiei a fost de 4,6 milioane de lei. Şi pe strada Moise Doboşan lucrările de remediere se fac tot în perioada de garanţie. Firma care execută aici lucrările a fost şi penalizată cu 12.411,04 lei pentru fiecare zi de întârziere. Până acum s-au adunat 471.619,52 lei, reprezentând penalizările pentru 38 de zile. În prezent, se execută lucrări la trotuarele şi pistele de biciclete dintre străzile Felix şi Grigore Alexandrescu şi cele de la Piaţa Consiliul Europei şi până la strada Miresei. Lucrările la Calea Torontalului au început în septembrie 2010 şi au fost sistate pe perioada iernii, fiind reluate în 14 martie. Termenul de finalizare este stabilit pentru sfârşitul lunii noiembrie. Valoarea investiţiei este de 5,8 milioane de lei.

Share
Published by
Artemia Simeria

Recent Posts

Cum i s-a urcat PSD-ului democrația la cap

Pe vremea crâncenului dar și obositului PSD, la final de trimandat Ion Iliescu, social-democrații au…

42 de minute ago

Primăria Moşniţa Nouă scoate la vânzare prin licitaţie mai multe parcele de teren aflate într-o zonă în continuă dezvoltare

Primăria Moșnița Nouă anunță organizarea licitației publice deschise pentru vânzarea a 22 de terenuri situate…

59 de minute ago

Activity Foundation – locul unde educația, inițiativa și cooperarea construiesc comunități durabile

Există organizații care se limitează la implementarea unor proiecte punctuale și organizații care reușesc să…

O oră ago

Victorie italienească într-un meci cu fotbal puțin! Poli bate în jocul derby de la Ghiroda

  A fost mai multă agitație în tribune, pe lângă garduri și pe bănci, decât…

16 ore ago

La Timișoara, în Piața Operei, e sărbătorită Ziua Protecției Civile/FOTO

Centrul Timișoarei găzduiește sâmbătă un eveniment dedicat Zilei Protecției Civile. Voluntarii de la SALVO prezintă…

18 ore ago

Obținerea serviciilor în cadrul magazinelor E.ON Energie România se face doar cu programare

Accesul în toate magazinele E.ON Energie România se face în baza unei programări prealabile, pentru…

19 ore ago