Categories: Pe surse

EBA isi inchide cabinetul de europarlamentar din Timisoara

Încă o lovitură grea pentru Timişoara. Inamicul public al limbii române, Elena Băsescu, zisă EBA, îşi va închide în aceste zile biroul de europarlamentar pe care îl deţine în oraşul de pe Bega.

Motivul este destul straniu, dar perfect normal, având în vedere personajul. Fata lu’ tata are prinţipuri sănătoase, la fel ca părintele ei. Unul dintre aceste prinţipuri este că EBA îl iubeşte pe Emil Boc pentru că „editează fraze frumos”, după cum singură a mărturisit. Normal că opţiunea ei pentru preşedinţia PD-L nu putea fi altcineva decât Boc. Căruia i-a făcut campanie electorală în timpul convenţiei de acum o săptămână, după mintea şi priceperea ei, ambele greu încercate noapte de noapte prin Bamboo şi alte cluburi bucureştene. Aşa că le-a transmis tuturor cunoştinţelor: „Cei care mă iubeşte şi vrea succesuri în partidul lu’ tata să voteşte cu Emil Boc”. Una dintre ţinte a fost şi şeful Tineretului PD-L din Timiş, Nicu Bitea, membru al unei filiale plecate să-l susţină pe Vasile Blaga. Nicuşor deţine/deţinea şi calitatea de şef al cabinetului europarlamentar al lui EBA din Timişoara. Aşa că EBA i-a spus lui Nicuşor clar că poate avea „succesuri” numai în cazul în care îl va vota pe Boc, nu pe Blaga. Ca între oameni de onoare, EBA i-a cerut lui Nicu să-şi fotografieze votul. Spre cinstea lui, Nicu B. a votat cu Blaga, nu cu Boc, în pofida insistenţelor mezinei. Cum răzbunarea este arma inteligentului, EBA a decis, din această cauză, să-şi închidă cabinetul din Timişoara, lăsându-l pe Nicu fără slujbă. C-aşa-i în marea politică a PD-L!

Share
Published by
deBanat.ro

Recent Posts

Zborurile de marți dinspre Timișoara spre Dubai au fost anulate

Două zboruri programate marți din Timișoara spre zona Golfului au fost anulate. Cursele erau programate…

14 minute ago

Anne Applebaum, laureată a premiului Pulitzer, va conferenția la Universitatea de Vest Timișoara

Universitatea de Vest Timișoara continuă organizarea eenimentelor sub genericul „Idei care schimbă lumea” În cadrul…

35 de minute ago

Sânnicolau Mare, cel mai bogat oraş din judeţul Timiş în 2025, urmat de Jimbolia

Sânnicolau Mare a avut, în 2025, cele mai multe venituri dintre cele opt oraşe ale…

4 ore ago

Programul de lucrări al SDM în ziua de 3 martie 2026

Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 03.03.2026, unde se vor executa reparaţii…

5 ore ago

PNL a găsit, în sfârşit, un ministru pentru Educaţie: Mihai Dimian, rector al Universității din Suceava

Rectorul Universității „Ștefan cel Mare” din Suceava, Mihai Dimian, a fost propus și validat luni…

15 ore ago

Viceprimarul Lațcău explică modul de lucru din Piața Traian: ”Nu vom interveni peste tot simultan, dar nici nu vom lucra pe tronsoane foarte mici”

Viceprimarul Ruben Lațcău e optimist și anunță: ”Începem luna aceasta în Traian”. Deocamdată se fac…

16 ore ago