Colterm si Primaria Timisoara, contre pe datoriile scolilor

Societatea de termoficare din Timişoara ameninţă voalat cu debranşarea de la utilităţi a 12 unităţi şcolare importante. Acestea riscă să rămână fără apă caldă şi căldură în prag de iarnă, dacă nu îşi achită datoriile. Primăria susţine că nu se pune problema ca elevii să îngheţe în clase.

Potrivit oficialilor Colterm SA, la data de 20 septembrie, unităţile de învăţământ din Timişoara au datorii de peste 4,1 milioane de lei. Cele mai mari datorii se înregistrează la Colegiul Naţional Bănăţean – 476.366 lei, Liceul Henri Coandă – 272.856 lei, Colegiul Tehnic Regele Ferdinand – 245.300 lei, Colegiul Tehnic Ion Mincu – 237.758 lei, Grupul Şcolar Tudor Tănăsescu – 224.233 lei, Colegiul Tehnic de Vest – 212.114 lei, Colegiul Tehnic Emanoil Ungureanu – 204.442 lei, Grupul Şcolar Industrial Alimentar – 198.996 lei, Liceul Sportiv – 182.256 lei, Şcoala Generală nr. 30 – 145.128 lei, Şcoala Generală nr. 21 – 117.918 lei, Grupul Şcolar Auto – 92.938 lei.
Primăria Timişoara, responsabilă de aceste plăţi, susţine că nicio şcoală nu va ajunge în situaţia să fie debranşată de la apă sau alte utilităţi, pentru că datoriile au început să fie plătite. „Situaţia datoriilor prezentată de cei de la Colterm este un pic mai veche. Anumite plăţi au început deja să se facă. Sumele mai mari vor fi plătite zilele următoare. Marţi, în şedinţa de plen, s-a aprobat o sumă pentru aceste datorii”, ne-a declarat Lăcămioara Condea, din cadrul biroului de Relaţii Publice al Primăriei Timişoara.
Colterm are de recuperat, de asemenea, de la alte instituţii finanţate de la bugetul de stat, 1,623 milioane de lei. Cea mai mare datorie este a Spitalului Judeţean Timişoara, care datorează furnizorului de apă caldă şi căldură peste 1,5 milioane de lei.

Share
Published by
Georgeta P.

Recent Posts

Timișorenii vor discuta cu asistentul virtual Timi pentru a obține informații de la primărie

Am ajuns în momentul în care și Primăria Timișoara trece la folosirea tehnologiei AI pentru…

25 de minute ago

Miercuri pleacă din Timișoara și ultimul suporter POAK spre Salonic

Suporterul echipei PAOK rănit în tragicul accident de săptămâna trecută pleacă astăzi spre casă. El…

O oră ago

CCIA Timiș și ISIM Timișoara lansează în 2026 cursuri gratuite de excelență în sudare ecologică și digitală

Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș și Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare în Sudură și…

O oră ago

Administrația județeană pregătește licitația pentru reabilitarea castelului de la Banloc și a Mausoleului de la Bobda

Consiliul Județean Timiș are în lucru mai multe proiecte de reabilitare a unor vechi conace.…

2 ore ago

De ce PNL își respinge propriul premier: anatomia unui sabotaj intern

Iluzia controlului: Bolojan crede în merit, PNL crede în funcții  În partidele românești, verticalitatea nu…

4 ore ago

Programul de lucrări al SDM în ziua de 4 februarie 2026

Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 04.02.2026, unde se vor executa reparaţii…

5 ore ago