Categories: Economic

Romanii au inca bani de Jaguar, Ferrari sau Lotus

Numărul înmatriculărilor de autovehicule noi a crescut cu 10,2% în august faţă de aceeaşi lună a anului trecut. Potrivit datelor Direcţiei Regim Permise Conducere şi Înmatriculare a Vehiculelor (DRPCIV), cea mai vândută marcă a fost Dacia.

Din numărul total al înmatriculărilor, 8.747 de unităţi au fost autoturisme (+3,26%) şi 1.241 de vehicule pentru transport marfă (+65,7%). În luna analizată, au fost înmatriculate 139 de mopede şi motociclete, în scădere cu 14,7%, şi 33 de autobuze şi microbuze, cu 22,2% mai puţine. Dacia conduce în clasamentul celor mai vândute autoturisme, cu 2.151 unităţi înmatriculate în august, în scădere cu 27,18% faţă de aceeaşi lună a anului trecut. Marca autohtonă este urmată în clasament de Volkswagen, cu 1.028 maşini (în creştere cu 56,7%), Skoda, cu 853 unităţi (cu 42,4% mai puţine), şi Renault, cu 807 unităţi (în scădere cu 16,4%). Potrivit DRPCIV, printre mărcile mai rare înmatriculate s-au numărat Jaguar, cu trei autoturisme, Lotus, cu două maşini, şi Ferrari, GWM, Infiniti şi Saab, cu câte o maşină. (sursa foto: dinromania.com)

Share
Published by
Dana Popa

Recent Posts

La pasajul de la strada Polonă se va amenaja un drum provizoriu pe durata reabilitării

În primăvară acestui an este programată demararea lucrărilor de reabilitare a pasajului de la strada…

38 de minute ago

Nicolae Robu „loveşte” năpraznic în „sorosişti” şi „şarlatanul” Dominic Fritz. Cu sondajele…

În fine, fostului primar al Timişoarei, Nicolae Robu, i-au ieşit „sondajele” cu care ne-a obişnuit…

55 de minute ago

Ambulatoriul Spitalului Clinic CF Timișoara, extrem de aglomerat. Peste 17.000 de persoane au beneficiat de investigații gratuite în 2025

De la consultații de rutină și investigații de diagnostic, până la servicii complexe integrate de…

O oră ago

Culiță Chiș a ajuns șef la Direcția de Drumuri a Consiliului Județean Timiș

Consiliul Județean Timiș a numit un nou director la Direcția de Drumuri, Transport și Mediu.…

O oră ago

CSM Lugoj, în scădere de formă! Eșec categoric acasă cu Voluntariul

Prim-divizionara de volei feminin CSM Lugoj nu se regăsește la acest început de an. După…

2 ore ago

Programul de lucrări al SDM în ziua de 19 ianuarie 2026

Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 19.01.2026, unde se vor executa reparaţii…

5 ore ago