Categories: Afaceri

Velcea pregateste un meci sigur

Poli înfruntă joi Steaua, în cadrul optimilor Cupei României. Cu un lot afectat de accidentări, Valentin Velcea crede totuşi că Poli poate elimina formaţia roş-albastră, dacă jucătorii se vor concentra la maximum.

Poli înceracă să treacă de „obstacolul” Steaua, pentru a putea spera în continuare la Cupa României şi, automat, la un loc în cupele europene. „Înfruntăm o formaţie puternică, dar care trece printr-o perioadă nefastă. Dacă vom fi 100% mobilizaţi şi vom forma un grup vom reuşi să învingem Steaua şi să mergem mai departe în cupă. E drumul cel mai scurt să jucăm în cupele europene şi, de ce nu, o nou promovată să joace în cupe. Situaţia în lot e tristă, dar avem jucători care pot suplini lipsurile şi cred în potenţialul lor. E un meci important pentru toţi timişorenii. Nu cred că vom avea jucători în teren care să nu aibă ambiţie. E nevoie de o altă atitudine, specială, la fel cum e şi meciul de joi. Vom încerca să facem un joc sigur, dar asta nu înseamnă că vom sta la cutie. Vom ataca de fiecare dată când vom avea ocazia”, a spus antrenorul alb-violeţilor, Valentin Velcea. „E clar că este un meci foarte important, în care trebuie să arătăm mult mai bine decât în oricare partidă de până acum. Steaua, chiar dacă e într-o pasă proastă, poate face un meci bun. Oaspeţii pornesc cu prima şansă, dar nu cred că e de ajuns. Important e cum joci, important e să câştigi. Sper să rămână fără gol înscris şi după meciul cu noi”, a declarat Alexandru Curtean.
Team-managerul lui Poli, Daniel Stanciu, a afirmat şi el că o victorie ar fi benefică nu doar pe plan sportiv, ci şi pentru imaginea clubului. „Trebuie să demonstrăm că nu valoric, sportiv am fost retrogradaţi. Steaua are prima şansă şi va încerca să-şi asigure un loc în cupele europene. Până acum ne-am mobilizat foarte bine la meciurile importante şi aşa va fi şi joi. Acest meci captează atenţia publicului şi a mass-media, iar noi am pregătit o surpriză celor care sunt aproape de Poli. Indiferent de scorul final, importantă este imaginea pe care o lăsăm”, a declarat Daniel Stanciu.
În partida cu Steaua, Poli nu se va putea baza pe Zăgrean, accidentat, iar Tameş, Scutaru, Dăruială şi Belu sunt deocamdată incerţi. Confruntarea Poli-Steaua are loc joi, de la ora 20,45, şi va fi transmisă în direct de ProTV.

Share
Published by
Mirela Linta

Recent Posts

Ceva nu funcţionează în România. Un studiu de caz: Paula Romocean vs. Cristian Anton

De fapt nu funcţionează mai nimic într-o ţară în care plagiatul şi impostura sunt premiate…

O oră ago

Weekend-ul copiilor, la Iulius Town: Expoziție educativă de Tarantule și reptile vii și Teatru de Păpuși

În acest weekend, cei mici sunt așteptați la Iulius Town. Expoziția Educativă de Tarantule și…

O oră ago

Mai multe parcele de teren aflate într-o zonă în continuă dezvoltare sunt scoase la vânzare prin licitaţie la Moşniţa Nouă

Primăria Moșnița Nouă anunță organizarea unei licitații publice deschise pentru vânzarea a 22 de terenuri…

2 ore ago

Programul de lucrări al SDM în ziua de 16 ianuarie 2026

Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 16.01.2026, unde se vor executa reparaţii…

2 ore ago

Au fost depuse și cererile de finanțare. Primăria îndeplinește ultimul act birocratic pentru finanțarea europeană a inelului 2 și a Magistralei Verzi

Municipalitatea timișoreană cere 180 de milioane de lei fonduri europene nerambursabile, prin intermediul Programului Regional…

19 ore ago

Garda de Mediu Timiș a adunat amenzi de peste patru milioane de lei anul trecut

Bilanțul realizat de Garda Națională de Mediu Comisariatul Județean Timiș arată că anul trecut au…

21 de ore ago