Arhiva pentru eticheta: steaua

Senzaţional! Poli câştigă Cupa României după o evoluţie de vis în finala cu Steaua

În sfârşit, o mare victorie pentru sportul timişorean, adusă de handbaliştii de la Poli. După ce sezonul trecut a jucat finala, pe care a pierdut-o însă la Constanţa, anul acesta sportivii timişoreni au făcut un pas în plus, câştigând Cupa României. A fost o finală extraordinară, pe care bănăţenii au controlat-o de la un capăt la altul, impunându-se cu 31-27.

Poli pierde la Chiajna cu Steaua un meci din care putea scoate mai mult

Uvertura etapei a 20-a din Liga Zimbrilor la handbal masculin s-a disputat în sala Concordia din Chiajna, acolo unde echipa gazdă, Steaua, a întâlnit SCM Politehnica Timişoara. După 60 de minute de handbal în care s-a pus mai mult accent pe defensivă, amfitrionii s-au impus cu 24-22, la pauză 11-9. A fost un joc în care şi arbitrii Mârza şi Nedelea din Cluj s-au remarcat, negativ, dezavantajând în unele situaţii echipa bănăţeană.

„Leii din Banat” egalează Steaua la general și pot obține calificarea în semifinale

După ce la prânz Timişoara învingea Steaua în Ghencea la rugby, seara a venit şi la baschet o victorie la fel de importantă. Condusă cu 13 puncte, BC SCM a avut un sfert patru excelent şi s-a impus în meciul doi din play-off, 74-69, egalând situaţia la general. Acum este 1-1, iar seria care se joacă după sistemul cel mai bun din cinci jocuri se mută la Timişoara.

scm timisoara

Evoluție slabă, rezultat pe măsură

BC SCM Timişoara a fost o umbră a echipei „Leii din Banat” care în acest sezon învingea Steaua de trei ori din patru întâlniri. Joi seară, în primul duel din seria „cel mai bun din cinci”, Steaua s-a impus fără să forţeze şi are 1-0 la general, cu jocul doi urmând să se dispute sâmbătă, tot în Bucureşti.

Poli joacă din nou pentru primul loc. Acum contra Stelei

Conjunctura din această primăvară face ca la Timișoara să se joace într-un interval de doar câteva zile un nou meci cu liderul campionatului pe teren. Dacă sâmbăta trecută SCM Politehnica a avut acest statut, joi, la ora 16,45, adversara violeților, Steaua București vine în postura primei clasate. Se anunță un nou meci echilibrat, cu rezultat greu de anticipat.

Lectie de rugby predata de Timisoara! In rolul elevului, Steaua

Nimic nu prevestea ce ce s-a întâmplat sâmbătă pe arena de rugby „Gheorghe Răşcanu”. Cu evoluţii şi rezultate dezamăgitoare, Timişoara Saracens şi-a revenit asemenea Păsării Phoenix şi când nimeni nu îi dădea vreo şansă în meciul cu liderul din Cupa României, CSA Steaua, bănăţenii au predat o lecţie de rugby.

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com