Categories: Social

Cocoana va sta patru ani la inchisoare

Adrian Cocoană, ucigașul cu Ferrari, va face patru ani de închisoare. Judecătorii Curţii de Apel Craiova au respins recursul acestuia și au menţinut condamnarea de patru ani de închisoare cu executare. De la moartea lui Lucian Reja au trecut mai bine de trei ani.
La ultimul termen din procesul în care era judecat, Adrian Cocoană a cerut casarea sentinţelor de până acum şi trimiterea cazului pentru rejudecare. În primă instanţă, timișoreanul a fost condamnat la patru ani de închisoare. Sentința Curții de Apel Craiova e clară: Cocoană va fi nevoit să execute pedeapsta dictată de Judecătoria Craiova şi de Tribunalul Dolj. În 19 august 2008, Adrian Cocoană gonea cu peste 100 km/oră în zona centrală a Timișoarei. El a intrat într-o depăşire pe contrasens, a lovit un taxi şi a ricoşat pe trotuar, unde l-a lovit mortal pe Lucian Reja şi a rănit-o pe prietena acestuia. A fugit apoi de la locul accidentului și s-a predat a doua zi, fiind arestat preventiv. Cocoană a fost şi trimis în judecată de Parchetul Tribunalului Timiş pentru ucidere din culpă, vătămare corporală din culpă şi fugă de la locul accidentului. Dosarul lui a ajuns ulterior la Tribunalul Dolj, care a decis eliberarea lui Cocoană.

Share
Published by
Oana Telescu

Recent Posts

Colterm are planuri investiționale mari și în anul 2026

Anul 2025 a fost unul plin de lucrări de întreținere pentru cei de la Colterm.…

2 ore ago

Mii de timișoreni și-au plătit impozitele la primele ore ale zilei. Serverele DFMT, la un pas de a fi blocate

Timișorenii s-au arătat extrem de interesați de nivelul impozitelor pe care vor trebui să le…

2 ore ago

La pasajul de la strada Polonă se va amenaja un drum provizoriu pe durata reabilitării

În primăvară acestui an este programată demararea lucrărilor de reabilitare a pasajului de la strada…

3 ore ago

Nicolae Robu „loveşte” năpraznic în „sorosişti” şi „şarlatanul” Dominic Fritz. Cu sondajele…

În fine, fostului primar al Timişoarei, Nicolae Robu, i-au ieşit „sondajele” cu care ne-a obişnuit…

4 ore ago

Ambulatoriul Spitalului Clinic CF Timișoara, extrem de aglomerat. Peste 17.000 de persoane au beneficiat de investigații gratuite în 2025

De la consultații de rutină și investigații de diagnostic, până la servicii complexe integrate de…

4 ore ago

Culiță Chiș a ajuns șef la Direcția de Drumuri a Consiliului Județean Timiș

Consiliul Județean Timiș a numit un nou director la Direcția de Drumuri, Transport și Mediu.…

4 ore ago