Categories: Cultura

Conferinte pe tema „Animalele sunt dobitoace?”, la Timisoara

Scriitorul Alain Leygonie sosește, luni, la Timișoara, la invitația Institutul Francez. Leygonie, un scriitor deosebit, are o viziune aparte asupra umanităţii şi a relaţiei dintre oameni şi animale.
Invitaţia lansată de Institutul Francez de la Timișoara stă sub semnul întrebării. Pe durata a două conferințe, Alain Leygonie va încerca să răspundă la întrebarea “Animalele sunt dobitoace?”. Acestea vor avea loc în Sala festivă a Liceului “JL Calderon”, de la ora 11, respectiv, de la 14,40, în Sala A1.2 a Universităţii de Vest. “Alain Leygonie a iubit un papagal, a scărpinat pe burtă un mistreţ, a îmblânzit o gaiţă şi o bufniţă singură. În încercarea de a rupe dureroasa «tăcere a animalelor» a mers pe urmele unui veterinar care îngrijea măgari, a ascultat vânătorii povestindu-i tehnicile de eschivare ale iepurelui de câmp… Şi a recitit autorii clasici. Noi l-am invitat să prezinte ultima sa lucrare”, spune Thierry Sette, directorul IFT.

Share
Published by
Georgeta P.

Recent Posts

Primăria Timișoara vrea să dea în închiriere un spațiu central de 1,2 milioane de lei unei asociații din Giarmata, care susține integrarea comunității rome

Pe lista proiectelor care vor fi supuse votului consilierilor locali în cadrul unei viitoare ședințe…

13 ore ago

Medicii, afectați de burnout. Dorel Săndesc: ”Contribuie oboseala psihică și impactul psihic al unui mediu nesigur, plin de tensiune, ostil”

Medicii români sunt afectați tot mai mult de fenomenul de burnout, de epuizare, și surprinzător,…

14 ore ago

Preşedintele USR Timiş, Sorin Șipoș: AUR a dat mâna cu sistemul pentru pensiile speciale

Senatorul Sorin Șipoș, preşedinte al USR Timiş, afirmă că AUR, deşi are un discurs anti-sistem,…

14 ore ago

Incendii după incendii, vineri, în Timiș

Două incendii și victime în Timiș, vineri. Primul incendiu a fost anunțat în Izvin, iar…

15 ore ago

Fisură în conducta de gaz, cea mai probabilă cauză a exploziei de la Poliția Lugoj/VIDEO

Primele concluzii după explozia de la Poliția Lugoj care a băgat trei oameni în spital…

17 ore ago

Lucrările la pasajul de la strada Polonă, preconizate să înceapă în februarie sau martie

Luna februarie, în funcție de condițiile meteo, ar putea aduce demararea lucrărilor ample de reconstrucție…

18 ore ago