Categories: Social

Galescu si Dunca, “consemnati” la Union Glacier

Coco Galescu și Romeo Dunca sunt încă blocați în emisfera sudică și nu știu dacă vor ajunge acasă la timp pentru a petrece Crăciunul alături de familiile lor. Vremea rea nu permite aterizarea și decolarea avioanelor la baza de cercetare de la Union Glacier.

Coco Galescu și Romeo Dunca au atins, săptămâna trecută, cel mai sudic punct al planetei, la capătul unei expediții extrem de solicitante din punct de vedere psihic și fizic. La un secol de la cucerirea Polului Sud, expediția din care au făcut parte cei doi bănățeni a adus un omagiu lui Roald Amundsen. Expediția a fost însoțită, pe ultimii kilometri, chiar de primul ministru norvegian, Jens Stoltenberg, și a sărbătorit cu șampanie reușita, la baza Amundsen – Scott. Coco Galescu nota, în jurnalul său de călătorie, că această bază le va fi gazdă pentru puțin timp. Între timp, temerarii au reușit să plece cu un avion de la Polul Sud. „Acum suntem blocaţi la Union Glacier. De două zile aşteptăm în cort să se oprească vântul foarte puternic şi furtuna, care nu permit avionului Tupolev să aterizeze şi să decoleze de aici”, notează Coco în jurnalul său de călătorie. Cei doi temerari ar fi trebuit să ajungă acasă în 18 decembrie.

Share
Published by
Dana Popa

Recent Posts

Oportunitate internațională pentru firmele timișene: eveniment de outsourcing dedicat identificării de producători pentru piața britanică

Agenția pentru Dezvoltare Regională Vest și Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș, prin rețeaua…

15 minute ago

Ambasadorul Portugaliei la București vine la Universitatea de Vest

UVT susține și în acest an universitar seria „Ambasadori în dialog @UVT”, continuând, într-un nou…

20 de minute ago

Ediția 2026 a Beta va avea loc în mai și iunie, la Liceul Mincu

Beta - bienala de arhitectură din Timișoara va avea loc în perioada 15 mai –…

26 de minute ago

Dezastru demografic. Un singur judeţ din România a avut în 2025 mai multe naşteri decât decese. Care este situaţia în judeţul Timiş

În 2025 a existat un singur județ cu spor demografic pozitiv, respectiv a înregistrat mai…

45 de minute ago

Patru ani de război. Românii între acceptarea răului şi “înţelepciunea rusească”

În urmă cu exact patru ani, în zorii zilei de 24 februarie 2022, Rusia a…

3 ore ago

Săptămâna viitoare la Ghiroda demarează campania de primăvară de colectare a resturilor vegetale

Primăria Ghiroda anunţă că, în perioada 2 martie - 9 aprilie, se vor strânge materialele…

4 ore ago