Marian Iancu si BkP vor sa se retraga de tot de la Poli

Marian Iancu a anunţat, miercuri, că vrea, împreună cu grupul BkP, să se retragă în proporţie de 100% din acţionariatul lui Poli. El a declarat că, după discuţiile avute cu liderii politici timișeni, este pentru prima dată când aceştia sunt uniţi pentru continuarea activităţii fotbalistice la Poli.
„Am împărţit responsabilităţile în ceea ce priveşte ceea ce avem de făcut pentru a lua licenţa. Din punct de vedere sportiv nu avem nicio problemă, dar rămâne să vedem. Noi, grupul BkP, vrem să ieşim din acţionariat, Consiliul Local Timișoara doreşte să preia controlul total asupra echipei. Va exista o tranzacţie şi noi nu ne vom opune. Este prima oară când văd că interesele politice sunt unite pentru a susţine mişcarea fotbalistică locală. Este un început, în condiţiile în care noi am precizat că dorim să retragem investiţiile din fotbal. Ar fi păcat ca fotbalul din Timişoara să dispară. Nu este o condiţie să recuperăm nişte bani din cei investiţi, important este să continue fenomenul. Pierderile sunt asumate, e mai bine să renunţăm la investiţii în continuare. Nu vom mai investi deloc în fotbal, vom închide ce avem de închis, iar cei care vin vor trebui să acopere restul cheltuielilor”, a declarat Marian Iancu, pentru postul sport.ro.

Share
Published by
Sabin Cara

Recent Posts

PNL a găsit, în sfârşit, un ministru pentru Educaţie: Mihai Dimian, rector al Universității din Suceava

Rectorul Universității „Ștefan cel Mare” din Suceava, Mihai Dimian, a fost propus și validat luni…

9 ore ago

Viceprimarul Lațcău explică modul de lucru din Piața Traian: ”Nu vom interveni peste tot simultan, dar nici nu vom lucra pe tronsoane foarte mici”

Viceprimarul Ruben Lațcău e optimist și anunță: ”Începem luna aceasta în Traian”. Deocamdată se fac…

9 ore ago

Rețeaua de apă și canalizare din comuna Șag, progres substanţial în zece ani

În iunie 2016, comuna Șag pornea de la zero kilometri de rețea de canalizare. Astăzi,…

11 ore ago

CONVOCARE ADUNAREA GENERALĂ A MEMBRILOR FILIALEI CECCAR TIMIȘ

Se convoacă Adunarea generală a membrilor CECCAR Filiala Timiș, la sediul filialei, în data de…

11 ore ago

Primăria Timișoara și ADR Vest au semnat contractul de finanțare a reabilitării termice a școlii generale 16

La doar câteva zile de la trecerea hotărârii de aprobare prin plenul Consiliului Local Timișoara,…

15 ore ago

Primele două comune timişene, Fibiş și Maşloc, au fost convinse să realizeze comasarea

Fibișul și Maşlocul ar putea să fie primele comune din Timiș care acceptă unirea în…

15 ore ago