Dacă mergeți la vot, lăsați-vă telefoanele mobile acasă. Nu veți putea intra cu ele în cabina de vot. Cel puțin asta susține Biroul Electoral Central, care consideră că astfel vor fi prevenite eventualele fraude. Cum va fi pusă în practică această decizie nu se știe.
Biroul Electoral Central a hotărât, sâmbătă, să interzică intrarea alegătorilor în cabinele de vot cu telefoane mobile. De asemenea, este interzis accesul cu camere de filmat. BEC consideră că aceasta este o măsură de prevenire a fraudei, dar nu e clar cum va fi ea pusă în practică.
Prin această măsură se urmăreşte prevenirea cumpărării de voturi de la alegători, după ce, în trecut, s-au semnalat situaţii în care votanţii fotografiau buletinul de vot cu ştampila pusă pe un anumit candidat, iar apoi primeau bani.
BEC a decis, în acest an, și să nu anuleze buletinele de vot mâzgălite de alegători, dacă aceștia plasează ștampila corect, în interiorul unui singur patrulater.
Un bărbat de 54 de ani a condus o autoutilitară pe strada Florența din localitatea…
Universitatea de Vest Timișoara continuă și în anul 2026 programul de sprijin pentru elevii din…
A șaptea victorie la rând pe teren propriu pentru prim-divizionara de baschet SCM Politehnica, echipă…
Începând cu data de 1 ianuarie 2026 au intrat în vigoare cele mai recente modificări…
Șoferii care circulă pe autostrada A1, mai ales pe porțiunea dintre Lugoj și Timișoara, se…
Când un primar se laudă că a atras sute de milioane de euro investiții din…