Categories: SportUltima ora

Steagul lui Poli, la Turul Frantei! / FOTO

„Poli este peste tot acasă!” – se poate spune asta fără niciun dubiu, după ce steagul echipei fanion a Banatului a ajuns și pe traseul Turul Franței. Începând de vineri, un grup de timișoreni însoțește, etapă de etapă, cicliștii angrenați în cea mai spectaculoasă competiție de profil de pe mapamond.

Ca o coincidență, timișorenii au ajuns pe traseul turului exact în ziua în care, la Timișoara, se năștea noua Poli. Ei și-au închiriat o rulotă cu care se deplasează de-a lungul turului. Încă din prima etapă la care au participat, timișorenii au putut fi văzuți la Eurosport, televiziunea care transmite Turul Franței, agitând un steag al lui Poli, dar și un drapel național.

Din acest grup face parte și Mircea Petroman, care are ca hobby, printre altele, și jurnalismul sportiv. „Este senzațional aici, e o experiență de nedescris. Am participat la multe competiții sportive, am fost la două turnee de Campionat European de fotbal, am fost la derby-uri precum Real-Barca, Milan-Inter, dar nu am fost impresionat ca de atmosfera din jurul Turului Franței”, ne-a povestit Petroman, care este și un colaborator ocazional al deBanat.ro
Inutil de spus că el este și un mare fan al lui Poli, fiind „responsabil” și cu drapelul echipei. Duminică, timișorenii au scris numele lui Poli pe șoseaua pe care urmează să treacă cicliștii. Duminică, în etapa a XIV-a, prima din Munții Pirinei, timișorenii s-au plasat între cele două cățărări principale ale cursei, între localitățile Le Port și Massat, cu 50 de km înainte de final. „Deși am fost de dimineață pe traseu, din păcate nu am putut să găsim un loc pe cele două cățărări principale”, ne-a mai declarat Petroman. Cicliștii vor trece pe lângă grupul timișorenilor în jurul orelor 16,35 – 17. Ei au intrat în contact cu Emanuel „Manolo”, Terzian unul din comentatorii Turului Franței la Eurosport, care va vorbi despre ei în timpul transmisiunii de duminică.

[nggallery id=1293]

Share
Published by
Iulia Avram

Recent Posts

Ultimele condamnări sonore în Timiș au fost pentru finanțarea clubului Poli Timișoara. Iosif Armaș e bine-mersi

Nu cunosc mulți condamnați penal, dar câțiva au ajuns să tragă ponoase ajutând-o pe Poli.…

3 ore ago

Proiectul noului pod peste Mureș, de lângă Cenad, face un pas înainte

Lansată în cea de a doua jumătate a acestui an, licitația pentru stabilirea executantului studiului…

18 ore ago

Deplasare grea în ultimul meci din 2025 al baschetbaliștilor

Fără pauză! Etapa a 14-a din Liga Națională masculină de baschet programează un meci în…

20 de ore ago

Din 1 ianuarie pregătiți-vă să vă goliți mai repede buzunarele pentru benzină sau motorină. Sau mergeți cu trotineta și bicicleta

Dacă v-ați bucurat de ieftinirea carburanților din ultimele zile, nu sperați să rămână prea mult…

22 de ore ago

A intrat pe contrasens și a băgat o femeie și un copil în spital

Duminică, 28 decembrie 2025, în jurul orei 06:15, polițiștii au fost sesizați cu privire la…

23 de ore ago

România lui Mitică. Mitică Dragomir

Dacă ar fi să ilustrez anul 2025, ba chiar şi ultimii 36 de ani, rezumându-mă…

o zi ago