Ca nu cumva ditamai președintele de partid Vasile Blaga să rămână fără „coledzi” la alegerile parlamentare, întreaga conducere a PDL s-a străduit din greu să-i găsească acestuia un colegiu cât mai ușor de câștigat. Cum Bucureștiul este un teritoriu interzis PDL, mai ales de când președinte al organizației de aici este Elena Udrea, Blaga a fost nevoit să se reorienteze în teritoriu. În județul său natal, Bihor, nu avea nicio șansă, acesta fiind controlat de PNL. În Arad, cel mai portocaliu județ din România, fief al lui Gheorghe Falcă, Blaga nu avea loc de primarul Aradului cu care nu are o relație tocmai bună.
A rămas astfel opțiunea Colegiului III Senat Timiș, suprapus peste colegiile de deputați 5 (Sânnicolau Mare), 8 (Jimbolia) și 10 (Deta). Toate aceste orașe sunt conduse de primari PDL. Colegiul a fost antamat inițial chiar de președintele PDL Timiș, Constantin Ostaficiuc, un apropiat al lui Blaga, pe care l-a susținut și la alegerile interne de anul trecut, pierdute de „buldog” în fața lui Emil Boc. În schimbul renunțării la candidatură, Ostaficiuc și-a negociat, afirmă surse din partid, un loc în primii trei pe lista PDL la viitoarele alegeri europarlamentare.
Pentru ca șansele lui Blaga să crească, există și varianta ca Ostaficiuc să candideze pe colegiul de deputați Sânnicolau Mare, caz în care „titularul” Alin Popoviciu se va muta pe Colegiul 8 Jimbolia. Surse din PDL afirmă, de asemenea, că Blaga s-ar putea bucura și de un sprijin neoficial din partea lui Gheorghe Ciobanu, candidat USL pe colegiul de deputați de Deta. Ciobanu a schimbat PDL cu PSD cu numai câteva zile înainte de căderea Guvernului Ungureanu.
Pe lista proiectelor care vor fi supuse votului consilierilor locali în cadrul unei viitoare ședințe…
Medicii români sunt afectați tot mai mult de fenomenul de burnout, de epuizare, și surprinzător,…
Senatorul Sorin Șipoș, preşedinte al USR Timiş, afirmă că AUR, deşi are un discurs anti-sistem,…
Două incendii și victime în Timiș, vineri. Primul incendiu a fost anunțat în Izvin, iar…
Primele concluzii după explozia de la Poliția Lugoj care a băgat trei oameni în spital…
Luna februarie, în funcție de condițiile meteo, ar putea aduce demararea lucrărilor ample de reconstrucție…