Categories: Administratie

Strada Marasesti, prima „adoptata” prin noul program al PMT

Primăria Timișoara dă străzi în adopție. De acum încolo, oricine vrea să-și investească banii în aspectul unei străzi din oraș o poate face, dacă intră în programul municipalității. Până acum, doar compania Continental a decis să „adopte” o arteră.

Companiile din Timişoara sunt invitate de municipalitate să adopte câte o stradă. Reprezentanţii mediului privat ar urma să întreţină aceste artere, să investească în mobilier şi să se ocupe de curăţenie. Strada Mărășești din cartierul Cetate a fost oficial adoptată de ecompania Continental. Aceasta investește 25.000 de euro, sub forma unor piese de mobilier – coșuri de gunoi, bănci, corpuri de luminat.

Viceprimarul Dan Diaconu a anunţat, marţi, demararea programului „Adoptă o stradă”. Modelul a fost preluat de la Manchester sau New York. Diaconu mai spune că prin acest demers se doreşte „promovarea unui sentiment de proprietate şi mândrie”. Pe fiecare stradă adoptată ar urmă să fie pusă o plăcuţă pe care să scrie cine se ocupă de întreţinere.

Share
Published by
Georgeta P.

Recent Posts

Cât de mult folosiți Inteligența Artificială? UVT vrea părerea studenților pe această temă

Universitatea de Vest din Timișoara (UVT) derulează un nou studiu de percepție din seria de…

7 ore ago

O nouă microședință de plen la CLT. A fost aprobată lansarea cererii de finanțare a reabilitării la Generală 16

O ședință blitz, de două minute, a Consiliului Local Timișoara, a rezolvat problema ”legislativă locală”…

7 ore ago

Lucrările de reabilitare a căii ferate dintre Timișoara Est și Ronaț Triaj au ajuns la 20 la sută/FOTO

Pe un alt lot din traseul de cale ferată dintre Caransebeș și Arad, din zona…

7 ore ago

Județul Timiș, promovat cu succes timp de mai multe zile în capitala Serbiei

Cu sprijinul Consiliului Județean Timiș, echipa Visit Timiș, în parteneriat cu asociația HORETIM au încheiat…

7 ore ago

În câteva zile demarează lucrările de extindere la patru benzi a drumului județean dintre DN 69 și Sânandrei

În scurt tip, drumul care leagă DN 69, Timișoara – Arad, de Sânandrei intră în…

8 ore ago

Un celebru medic din Timișoara este încă judecat pentru un accident în urma căruia o persoană a murit, produs în 2018

Unul din cei mai cunoscuți medici din Timișoara, și nu numai de aici, încă așteaptă…

9 ore ago