Categories: Timp liber

Teo Milea, concert extraordinar la metrou / FOTO + VIDEO

Și-a dus pianina în stația de metrou și a oferit un recital extraordinar călătorilor. Teo Milea este primul pianist compozitor care a susținut live un recital de pian… sub pământ, în București.

Teo Milea i-a încântat pe bucureștenii obișnuiți deja cu artiștii amatori și spectacolele lor din stațiile de metrou. Mesajul pianistului e simplu: „Arta nu mușcă”.

De șase ani, Milea vede viața în alb și negru, așa cum sunt clapele instrumentului pe care îl stăpânește atât de bine. Acum a venit vremea pentru primul album. Acesta conține șapte piese, din care „Ireversibil”, „Nostalgia” și „Adiere” sunt cele mai cunoscute. Teo Milea spune că albumul lui este „un strop de 42 de minute din viața cotidiană”.

Înainte de acest album, a colaborat cu Opera din Viena și a cântat în Elveția și Germania. Acum a venit momentul să le arate românilor de ce e în stare. „Am început să cuceresc o lume pe care mulți o cred uitată. Dar ea există, m-a primit și mă recheamă. Pe clape albe și negre”, spune muzicianul.

La metrou, în București, a fost ascultat cu emoție și recompensat cu ropote de aplauze. Câțiva tineri l-au filmat cu telefoanele mobile și au postat filmulețele pe Youtube. În perioada următoare, Teo Milea are programate trei concerte. Pe 27 septembrie cântă la Centrul Cultural din Arad, apoi pe 11 octombrie va întoarce la București, pentru a încânta audiența la Gala Pagini Aurii. Ultimul concert din acest an este programat pe 20 octombrie, la Casa Jecza.




Share
Published by
Georgeta P.
Tags: concert

Recent Posts

Când succesul devine datorie publică. Filantropie 1.0 – Manual de responsabilitate pentru câștigătorii tranziției

Acest text nu este despre sărăcie. Este despre bogăția care nu își face datoria. Despre…

47 de minute ago

Unul dintre cele mai îndrăgite evenimente ale sezonului se întoarce la Ghiroda pe 13 decembrie

Primăria și Consiliul Local Ghiroda, în parteneriat cu Asociația ProDatina, organizează sâmbătă, 13 decembrie 2025,…

O oră ago

Sărbătoarea Sfântului Nicolae, protectorul copiilor şi făcătorul de minuni

Pe 6 decembrie întreaga creștinătate îl sărbătorește pe Sfântul Nicolae, unul dintre cei mai iubiţi…

2 ore ago

Programul de lucrări al SDM în ziua de 6 decembrie 2025

Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 06.12.2025, unde se vor executa reparaţii…

2 ore ago

Riscurile geopolitice analizate într-un seminar științific la Universitatea “Aurel Vlaicu” din Arad

Institutul de Studii Geopolitice al Universității “Aurel Vlaicu” din Arad a găzduit vineri, 5 decembrie,…

15 ore ago

Au lovit și au fugit! Acum, trei tâlhari tineri își așteaptă pedeapsa

Și-au riscat viitorul pentru ceva produse dintr-un magazin. Pentru asta au dat și cu pumnul,…

17 ore ago