Categories: Politica

Taranistii nu se inteleg pe colegii cu PDL-istii

PD-L retează visele de mărire ale țărăniștilor timișeni. Deși aceștia anunțaseră că vor trei colegii, „portocaliii” le oferă, sec, doar un singur colegiu de Senat, e adevărat că pe Timișoara.

Povestea de iubire dintre PNȚCD și PD-L s-ar putea termina mult mai repede decât se așteptau chiar și cei mai înverșunați adversari ai acestei alianțe. Oferta oficială a PDL pentru țărăniști e doar un singur colegiu de senat pe Timișoara.

Valentin Moldovan, președintele PNȚCD, nu acceptă însă mai puțin de doi deputati pe Timișoara. Discuția decisivă între Moldovan și Constantin Ostaficiuc, președintele democrat-liberalilor, va avea loc joi.

„Conform sondajelor, stau cel mai bine între candidații ARD pe Timișoara. Știu că este nevoie de mine să aduc voturi pentru ARD, însă nu vreau să câștig colegiul și să stau acasă”, a declarat Adrian Orza.

Share
Published by
Mihai Oancea

Recent Posts

Proiectul noului pod peste Mureș, de lângă Cenad, face un pas înainte

Lansată în cea de a doua jumătate a acestui an, licitația pentru stabilirea executantului studiului…

13 ore ago

Deplasare grea în ultimul meci din 2025 al baschetbaliștilor

Fără pauză! Etapa a 14-a din Liga Națională masculină de baschet programează un meci în…

15 ore ago

Din 1 ianuarie pregătiți-vă să vă goliți mai repede buzunarele pentru benzină sau motorină. Sau mergeți cu trotineta și bicicleta

Dacă v-ați bucurat de ieftinirea carburanților din ultimele zile, nu sperați să rămână prea mult…

17 ore ago

A intrat pe contrasens și a băgat o femeie și un copil în spital

Duminică, 28 decembrie 2025, în jurul orei 06:15, polițiștii au fost sesizați cu privire la…

18 ore ago

România lui Mitică. Mitică Dragomir

Dacă ar fi să ilustrez anul 2025, ba chiar şi ultimii 36 de ani, rezumându-mă…

21 de ore ago

Asociația Club Sportiv Sport Express – locul unde copiii cresc prin sport, încredere și comunitate

Există momente în copilărie care rămân pentru totdeauna: prima minge prinsă corect, primul gol marcat,…

22 de ore ago