Concursul pentru şefia Inspectoratului Teritorial de Muncă Timiș s-a încheiat cu o surpriză. Ca în filme, Pavel Kasai, trezorierul PSD Timiş, nu a reuşit să ia examenul scris, deși s-a prezentat singur la concurs.
Numirea lui Pavel Kasai în postul de inspector-șef al ITM Timiș e vehiculată de câteva luni, însă concursul pe post s-a dat abia miercuri, 28 noiembrie. Trezorierul PSD a participat singur, dar… n-a reușit să ia examenul!
Concursul consta în două probe, cea scrisă, eliminatorie, și cea orală. Kasai n-a făcut însă decât 33 de puncte din cele 70 minim necesare la examenul scris, desfășurat la Bucureşti, la Agenţia Naţională a Funcţionarilor Publici. Ileana Tomoioagă, actualul inspector-şef interimar al ITM Timiş, nu s-a înscris la concurs.
Culmea este că nici măcar contracandidatul lui Pavel Kasai nu s-a prezentat la proba scrisă. „Nu știu care este rezultatul concursului, pentru că m-am grăbit să plec”, a declarat cel pentru care fusese pregătit acest post.
Acest text nu este despre sărăcie. Este despre bogăția care nu își face datoria. Despre…
Primăria și Consiliul Local Ghiroda, în parteneriat cu Asociația ProDatina, organizează sâmbătă, 13 decembrie 2025,…
Pe 6 decembrie întreaga creștinătate îl sărbătorește pe Sfântul Nicolae, unul dintre cei mai iubiţi…
Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 06.12.2025, unde se vor executa reparaţii…
Institutul de Studii Geopolitice al Universității “Aurel Vlaicu” din Arad a găzduit vineri, 5 decembrie,…
Și-au riscat viitorul pentru ceva produse dintr-un magazin. Pentru asta au dat și cu pumnul,…