Categories: Cultura

O gura de ”Oxigen” pe scena nationalului

Text celebru, montat intens în Europa, Oxigen este mai mult decît o poveste de dragoste, este povestea a doi tineri care descoperă sensul vieţii doar unul prin celălalt, într-o lume a derutei ultra-urbane.

A doua premieră a lunii decembrie este Oxigen de Ivan Viripaev, în traducerea Mariei Dinescu, premieră programată marţi, 18 decembrie, de la ora 19, la Studio 5 al Teatrului Naţional. Regizorul Alexandru Mihăescu face echipă în acest proiect cu actorii Claudia Ieremia şi Cătălin Ursu, cu scenografa Velica Panduru şi cu artistul video Lucian Matei.

Doi actori și o dragoste mare, un decor împletit între pădurea rusească și o galerie de artă modernă și mii de întrebări. Cât de frumoasă este povestea de dragoste am aflat de la regizorul piesei: ”El și-a omorât nevasta cu lopata în grădina de zarzavaturi, din cauza acestei femei de care s-a îndrăgostit”. Pornind de aici actorii ajung să își pună întrebări, cât e dragoste, cât poate să justifice dragostea. Când ai așa o poveste e greu să te apropii Decorul este un spațiu alb, unde este inclusă pădurea rusească, copaci iluminați din interior, cu textură de mesteacăn, cu declarații de dragoste încrustate pe ei.

Al doilea spectacol și ultimul din această lună fiind în 19 decembrie, tot de la ora 19, iar următorul în 9 ianuarie. Bilete pot fi cumpărate on-line pe pe www.eventim.ro sau  de la Agenția „Mărășești” – str. Mărășești nr. 2, orar marți – duminică, orele 11-19.

Share
Published by
Ino Ardelean

Recent Posts

Mulți fotbaliști cu nume din Timișoara și din țară vor „bate” mingea în Sala Constantin Jude pentru o cauză nobilă

Cel mai tare turneu de minifotbal din Banat revine! Superstar Charity Cup în colaborare cu…

2 ore ago

Momente magice și la Facultatea de Mecanică UPT cu ocazia Târgului de Crăciun

Dincolo de activitatea didactică și de cercetare, spiritul Politehnicii se regăsește și în solidaritate, implicare…

8 ore ago

Primăria Timișoara vrea să cumpere o nouă clădire în zona Iosefin

Municipalitatea timișoreană vrea să demareze discuțiile pentru preluarea unei noi clădiri în zona Iosefin, pe…

9 ore ago

Primăria a făcut trotuar pe strada Barbu Iscovescu în locul terasei demolate a unui cunoscut restaurant/VIDEO

Oamenii municipalității timișorene s-au mișcat rapid și în locul terasei unui restaurant cunoscut din oraș,…

10 ore ago

S-au cam dus zăpezile de altă dată. Ce prime de Crăciun au mai încasat angajaţii companiilor de stat

Pe fondul măsurilor de austeritate impuse de Guvernul Bolojan, site-ul Economedia.ro a făcut o analiză…

11 ore ago

Vine frigul și vom avea parte și de precipitații

Temperaturile se vor situa sub cele specifice, până aproape de sfârşitul lunii ianuarie, anunţă vineri…

12 ore ago