A stat o zi la Iași și Pașcani, unde a văzut cum sunt recondiţionate vechile tramvaie, și s-a decis. Primarul Nicolae Robu a anunțat că la Timişoara nu se vor mai cumpăra tramvaie noi, ci vor fi reabilitate cele vechi.
„Am fost la Iaşi şi vă pot spune că tramvaiul reabilitat de primărie la o firmă din Paşcani arată ca unul nou, iar costurile sunt mult mai mici decât cele de achiziţie a unui tramvai nou. Am hotărât ca şi la Timişoara să reabilităm tramvaie şi să nu mai cumpărăm altele noi, care ar fi costat foarte mult.
Tramvaiul reabilitat arată ca unul nou, are toate facilităţile. Firma de la Paşcani a dotat tramvaiul reabilitat cu încălzire, climatizare, sonorizare, camere de supraveghere, scaune confortabile şi multe altele”, a declarat Nicolae Robu.
Prețul pentru reabilitarea unei garnituri de tramvai este de aproape jumătate de milion de euro. RATT deține, în acest moment, peste 90 de tramvaie, dar numai 60 dintre ele circulă prin oraș. Acestea sunt fabricate la începutul anilor 1970. Potrivit lui Robu, durata de viața a unui tramvai reabilitat este de 10-15 ani.
Institutul de Studii Geopolitice al Universității “Aurel Vlaicu” din Arad a găzduit vineri, 5 decembrie,…
Și-au riscat viitorul pentru ceva produse dintr-un magazin. Pentru asta au dat și cu pumnul,…
Vineri, 5 decembrie, aproape de ora 11, polițiștii au fost sesizați cu privire la faptul…
Moţiunea de cenzură „România nu este de vânzare – fără progresişti la guvernare”, prin care…
Universitatea Politehnica Timișoara a cumpărat Casa Mühle, o clădire de o importantă valoare emoțională și…
Sâmbătă, de la ora 14.00, va avea loc un nou tur din seria “Descoperă-ți orașul!”,…