colterm
Primarul Nicolae Robu a făcut calculele și a ajuns la concluzia că facturile la încălzire sunt reduse față de aceeași perioadă a anului trecut. Asta, pentru că suma încasată de Colterm este mai mică. La fel de adevărat este că, în ultimul an, câteva mii de timișoreni s-au debranșat de la sistemul centralizat.
În intervalul 18 ianuarie – 18 februarie 2013, Colterm a încasat de la timișoreni 22 de milioane de lei. În perioada similară a anului trecut, facturile au ajuns la 30 de milioane de lei. În aceste condiții, Nicolae Robu a anunțat, triumfător, că timișorenii plătesc mai puțin pentru căldură.
„Au venit facturile pentru căldură la cetăţeni. În perioada 18 ianuarie – 18 februarie, suma este sensibil mai mică decât în perioada omoloagă din 2012. Suma total pe care o am de la Colterm şi cetăţeni este de 22 milioane de lei pentru perioada 18 ianuarie-18 februarie 2013, în timp ce în perioada similară din anul 2012 este 30 de milioane. Cu circa 30% a fost mai mică factura pe 2013. Explicaţia vine prin faptul că la Colterm s-a funcţionat cu o mai bună adaptare la condiţiile meteo şi s-a folosit drept combustibil cărbunele, care este mai ieftin ca şi gazul. Când nu s-a putut face faţă, am recurs la gaz”, spune primarul Robu.
Colterm a primit ajutor guvernamental, pentru a scăpa de datorii și de faliment. În prezent, mai sunt racordate la sistemul centralizat de termoficare circa 70.000 de apartamente. Ceea ce n-a specificat decât cu jumătate de gură primarul Nicolae Robu este faptul că, față de începutul lui 2012, numărul abonaților Colterm a scăzut cu aproximativ 8.000. „O componenta din explicaţie poate fi şi acesta că timișorenii s-au debrașat de la căldură. Noi ne-am stabilit o strategie foarte clară, de adaptare la condiţiile meteo a agentului termic. Am cerut Coltermului să nu producă în exces agent termic și am făcut un apel către timişoreni să-şi mai închidă robineţii sau robinetele,pentru că ambele forme sunt corecte, atunci când constată că au un exces de căldură”, a spus edilul șef.
Rectorul Universității „Ștefan cel Mare” din Suceava, Mihai Dimian, a fost propus și validat luni…
Viceprimarul Ruben Lațcău e optimist și anunță: ”Începem luna aceasta în Traian”. Deocamdată se fac…
În iunie 2016, comuna Șag pornea de la zero kilometri de rețea de canalizare. Astăzi,…
Se convoacă Adunarea generală a membrilor CECCAR Filiala Timiș, la sediul filialei, în data de…
La doar câteva zile de la trecerea hotărârii de aprobare prin plenul Consiliului Local Timișoara,…
Fibișul și Maşlocul ar putea să fie primele comune din Timiș care acceptă unirea în…