Categories: Afaceri

Centru de informare UE, deschis la Timisoara

Primul centru de informare Europe Direct va fi deschis la Timișoara, în cadrul fundației Student Plus. Cei interesați vor putea obține de aici informaţii, consiliere, asistenţă şi răspunsuri la întrebări privind UE.

„Centrul stimulează dezbaterea problemelor de interes pentru UE şi cetăţeni, prin organizarea de conferinţe şi evenimente în judeţele Timiş şi Caraş-Severin, şi transmite problemele şi sugestiile cetăţenilor către UE”, spune reprezentanții Student Plus.

Potrivit vicepreşedintelui Viviane Reding, comisarul pentru justiţie, drepturi fundamentale și cetăţenie, centrele de informare Europe Direct reprezintă „imaginea publică, ochii, urechile și gura politicilor UE și ale drepturilor cetăţenilor pe teren”. Numai anul trecut, din celalte centre de acest gen deschise s-au lansat peste un milion de întrebări.

Centrul de informare Europe Direct Timişoara de pe Bd. Take Ionescu nr. 40, deserveşte judeţele Timiş şi Caraş-Severin şi va fi deschis în perioada 2013 – 2017. Reţeaua Centrelor de Informare Europe Direct (CIED) reprezintă principalul punct de contact local pentru toate Instituţiile Uniunii Europene. La nivelul UE sunt 500 de astfel de centre, din care 31 în România. Lansarea oficială a Centrului Europe Direct va avea loc în 4 aprilie, de la ora 12, în sala Baroc a Muzeului de Artă Timişoara.

Share
Published by
Georgeta P.

Recent Posts

Asociația „Andrei suntem toți” – acolo unde copilul este văzut, ascultat și sprijinit

Copiii au nevoie de mai mult decât informație și reguli. Au nevoie să fie văzuți,…

20 de minute ago

Programul întreruperilor de curent electric pentru săptămâna viitoare, la Moşniţa Nouă

Reţele Electrice Banat a anunțat programul întreruperilor de curent pentru zilele viitoare la Moşniţa Nouă.…

58 de minute ago

Ghiroda a început pregătirea și va disputa șase partide amicale

Una din echipele de top din județul Timiș și-a reluat pregătirea încă de la începutul…

15 ore ago

Zeci de localități din Timiș nu au medic de familie. Președintele Colegiului Medicilor cere implicarea autorităților

Medicina de familie, domeniul care ar trebui să fie unul dintre pilonii sănătății, are în…

19 ore ago

Doi artiști timișoreni reprezintă, prin intermediul unei expoziții, România la Bienala de artă de la Veneția

România va fi reprezentată la ediția cu numărul 61 a Bienalei de Artă de la…

19 ore ago

Dragoste de mamă. Managerul Institutului de Boli Cardiovasculare Timișoara a primit o donaţie de un milion de euro de la mama sa

Managerul Institutului de Boli Cardiovasculare din Timișoara, medicul Tudor Constantin Luca, a primit de la…

20 de ore ago