Categories: Social

„Ghiocelul” spagar de la Medicina va fi eliberat

Curtea de Apel Timișoara a decis, luni, să admită recursul conf. dr. Daniel Cioca, de la Universitatea de Medicină şi Farmacie „Victor Babeş”, judecat pentru luare de mită. Cioca urmează să fie judecat în libertate.

Daniel Cioca a fost trimis în judecată pentru luare de mită în formă continuată, după ce a fost prins luând bani de la studenți, pentru a-i trece examenele. Conferențiarul de la Biologie moleculară a stat în arest ultimele două luni, deși apărătorii lui au încercat să-i convingă de la bun început pe judecătorii că Daniel Cioca este mult prea bolnav pentru a suporta regimul de detenție.

Luni, judecătorii de la Curtea de Apel Timişoara a admis recursul şi punerea în libertate a lui Daniel Cioca, conform pressalert.ro. Unul dintre membrii completului de judecată a votat însă împotriva acestei măsuri, considerând că șpăgarul ar trebui să rămână după gratii. Daniel Cioca a cerut să fie lăsat liber pentru a aduce „martori, înscrisuri universitare şi bancare pe care în condiţii de privare de libertate nu le pot obţine”.

Share
Published by
Oana Telescu

Recent Posts

PNL a găsit, în sfârşit, un ministru pentru Educaţie: Mihai Dimian, rector al Universității din Suceava

Rectorul Universității „Ștefan cel Mare” din Suceava, Mihai Dimian, a fost propus și validat luni…

2 ore ago

Viceprimarul Lațcău explică modul de lucru din Piața Traian: ”Nu vom interveni peste tot simultan, dar nici nu vom lucra pe tronsoane foarte mici”

Viceprimarul Ruben Lațcău e optimist și anunță: ”Începem luna aceasta în Traian”. Deocamdată se fac…

2 ore ago

Rețeaua de apă și canalizare din comuna Șag, progres substanţial în zece ani

În iunie 2016, comuna Șag pornea de la zero kilometri de rețea de canalizare. Astăzi,…

4 ore ago

CONVOCARE ADUNAREA GENERALĂ A MEMBRILOR FILIALEI CECCAR TIMIȘ

Se convoacă Adunarea generală a membrilor CECCAR Filiala Timiș, la sediul filialei, în data de…

4 ore ago

Primăria Timișoara și ADR Vest au semnat contractul de finanțare a reabilitării termice a școlii generale 16

La doar câteva zile de la trecerea hotărârii de aprobare prin plenul Consiliului Local Timișoara,…

8 ore ago

Primele două comune timişene, Fibiş și Maşloc, au fost convinse să realizeze comasarea

Fibișul și Maşlocul ar putea să fie primele comune din Timiș care acceptă unirea în…

8 ore ago