Categories: Social

„I Love Bega”, program pentru parinti si copii

Timișorenii sunt învățați să facă economie la apă și să protejeze mediul. Lecțiile sunt predate în familie de copiii incluși în proiectul „I love Bega”, inițiat de Administraţia Bazinală de Apă Banat (ABA Banat).

În luna mai, 230 de preșcolari și elevi vor realiza, acasă, împreună cu familiile lor, câte un proiect pentru a reduce consumul de apă. „Administraţia Bazinală de Apă Banat a inițiat «misiunea Aqua Voluntar», prin care şcolarii sunt îndemnaţi să-şi asume o responsabilitate în plus: implicări active în acţiunile de igienizare, conştientizare şi mobilizare voluntari. În luna mai va fi realizată prima misiune pe care şcolarii o vor nota în «jurnalul de voluntari» al proiectului, şi anume acţiunea de igienizare a malurilor canalului Bega, la care vor participa toţi şcolarii înscrişi în proiectul”, spune Sorina Neaga, de la Administraţia Bazinală de Apă Banat (ABA Banat).

Proiectul educaţional „I love Bega” se va derula până la finele lunii iunie. Sunt implicați 230 de copii din unităţile şcolare din Timişoara. Cei mici s-au familiarizat cu activităţile specifice gospodăririi apelor și au răspuns la întrebări precum „La ce folosim apa? Ce sunt poluarea, seceta, inundaţiile? Ce putem face pentru a avea ape curate?”.

Share
Published by
Georgeta P.

Recent Posts

Alfred Simonis respinge informațiile despre „palatul” său: „Nu este casa mea, ci o investiție imobiliară”

Președintele Consiliului Județean Timiș, Alfred Simonis, susține că imobilul din Moşniţa Nouă prezentat recent în…

14 ore ago

Liderul PSD Timiș nu știe ce va decide partidul pe tema continuării la guvernare: ”Dinamica politicii românești e una aparte”

Președintele PSD Timiș, Alfred Simonis, nu poate spune ce decizie va lua partidul asupra continuării…

14 ore ago

Contractul pentru proiectarea și execuția noului stadion al Timișoare merge înainte. Județul va contribui cu aproximativ 25 de milioane de euro

Contractul pentru execuția noului stadion al Timișoarei merge înainte, nu au fost depuse contestații, a…

14 ore ago

COMUNICAT PRIVIND FINALIZAREA PROIECTULUI INTITULAT „DOTAREA UNITĂȚILOR DE ÎNVĂȚĂMÂNT DIN COMUNA GHIRODA, JUDEȚULTIMIȘ”

COMUNA GHIRODA, cod fiscal: 5517220, cu sediul în Sat Ghiroda, Comuna Ghiroda, Strada Victoria, nr.…

14 ore ago

Primăria Timișoara vrea să ofere către Administrația pentru Sănătate și Educație, pe zece ani, clădirea cumpărată pe Treboniu Laurian

Municipalitatea timișoreană cere acordul consilierilor locali pentru a ceda administrarea clădirii istorice achiziționate pe strada…

17 ore ago