Alegerile de la organizaţia Timișoara a PNL au loc pe 23 mai. Foarte probabil, lupta pentru funcția supremă se va da între actualul preşedinte, senatorul Petru Ehegartner, şi viceprimarul Dan Diaconu. Sursele noastre susţin însă că ar mai putea apărea un pretendent: deputatul Horia Cristian, care se gândeşte serios să intre în cursă.
Dacă deputatul nu se va decide totuși să facă acest pas, voturile lui Horia Cristian şi ale apropiaților lui vor merge, cel mai probabil, către Dan Diaconu. Alegerile pentru funcţia de preşedinte la PNL Timişoara sunt la limita statutului. Recent, secretarul general al PNL, Eduard Helvig, a trimis o hârtie conform căreia la PNL Timişoara pot avea loc alegeri doar pentru Biroul Permanent Municipal, nu şi pentru preşedinte.
Biroul Permanent Teritorial al PNL Timiş a ignorat însă recomandarea lui Helvig. Conform noului statut al PNL, unde au avut loc alegeri printr-o adunare generală extraordinară ar trebui să se facă alegeri în 2013. În procesul-verbal al alegerilor de la PNL Timişoara, desfăşurate în 2010, nu scrie însă că ar fi fost vorba despre o adunare generală extraordinară.
Imediat după victoria de etapă în cazul pensiilor speciale ale magistraţilor, premierul Ilie Bolojan a…
Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 01.03.2026, unde se vor executa reparaţii…
Un derby de tradiție al handbalului românesc s-a încheiat dezamăgitor pentru reprezentanta Banatului. Minaur Baia…
Camera de Comerţ, Industrie şi Agricultură Timiş, în calitate de partener Enterprise Europe Network (EEN),…
În acest an, Facultatea de Litere, Istorie, Filosofie și Teologie din cadrul Universității de Vest din…
La Timișoara, pe calea ferată vor circula și noile garnituri de tren realizate de polonezii…