Categories: Politica

Busoi renunta la Parlamentul European pentru sefia CNAS

Cristian Buşoi va renunţa, probabil, la funcţia de europarlamentar. Unul dintre vârfurile PNL Timiş a fost propus de premierul Victor Ponta la șefia Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate.

Victor Ponta a anunţat, joi seară, că liberalul Cristian Buşoi este propunerea lui pentru şefia CNAS. Doru Bădescu, fostul şef al Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate, şi-a dat demisia, în urma scandalului iscat după numirea lui Lucian Duță în consiliul de administrație al instituției.

Cristi Buşoi a acceptat oferta imediat și, foarte probabil, va fi numit vineri în funcție. „Am avut o discuţie scurtă telefonică cu domnul prim-ministru. Se va publica şi în Monitorul Oficial. Casa va deveni mult mai transparentă, mai comunicativă. Cred că sunt deja de şase ani în PE, am avut o activitate considerată bună, cred că în viaţă nu poţi să gândeşti doar în termeni de cât câştigi ca salariu, plus am un confort care nu mă pune în situaţia de a pune banii pe primul loc.

E o provocare interesantă pentru mine. Sper să fac ceva cu adevărat bun pentru sistemul de sănătate”, a declarat Buşoi, citat de România Liberă. Foarte probabil, el va ceda funcţia de europarlamentar. Dincolo de norme şi regulamente, Buşoi nu s-ar putea împărţi între Bruxelles şi Bucureşti pentru a putea gestiona o funcţie atât de importantă.

Share
Published by
Mihai Oancea

Recent Posts

Tragedie la Moșnița: s-a răsturnat cu mașina și a murit

Un bărbat de 54 de ani a condus o autoutilitară pe strada Florența din localitatea…

16 ore ago

Universitatea de Vest din Timișoara lansează programul de pregătire gratuită pentru BAC, consiliere și oportunități academice pentru mii de elevi

Universitatea de Vest Timișoara continuă și în anul 2026 programul de sprijin pentru elevii din…

17 ore ago

Spectacol sub panou! Timișoara bate Ploieștiul în prelungiri

A șaptea victorie la rând pe teren propriu pentru prim-divizionara de baschet SCM Politehnica, echipă…

17 ore ago

Codul de procedură fiscală în domeniul eșalonărilor la plată s-a modificat. Se dorește eliminarea tratamentelor fiscale preferențiale

Începând cu data de 1 ianuarie 2026 au intrat în vigoare cele mai recente modificări…

18 ore ago

Autostrada A1, plină de gropi periculoase în asfalt. DRDP Timișoara ne anunță că le astupă cu soluții temporare/VIDEO

Șoferii care circulă pe autostrada A1, mai ales pe porțiunea dintre Lugoj și Timișoara, se…

18 ore ago

Conform DEX: Cel mai bun fotbalist – Nicolae Robu

Când un primar se laudă că a atras sute de milioane de euro investiții din…

20 de ore ago