Categories: Cultura

Lecturi aprinse s-a mutat in lobby / FOTO

Acum câteva săptămâni au citit pe pături, în Piața Unirii. Joi seară, iubitorii de lectură s-au mutat în lobby. În lobby-ul unui hotel. Aici a avut loc ultima ediție a „Lecturilor aprinse”, organizate de Biblioteca Județeană Timiș.

Păturile de pe iarba din Unirii au fost înlocuite de niște canapele comode, aerului cald de vară i-a luat locul „boarea” aparatelor de aer condiționat, dar ideea a rămas aceeași: e important să citești. Lecturile aprinse de joi seară au avut ca temă „Lobby pentru carte”, iar ca spațiu de desfășurare, holul – adică lobby-ul – Hotelului Timişoara.

Seara a început cu artistul Caius Hera, a cărui lăută renascentistă a picurat sunete dulci ca mierea în urechile auditoriului. Invitaţii speciali ai serii au fost Radu Stoica şi Ioan Groşan. Au citit deopotrivă scritori și simpli participanți la eveniment fragmente din cărţi vechi şi noi. Printre ei, viceprimarul Dan Diaconu, care a ales „Dimineața pierdută”, a Gabrielei Adameșteanu. La finalul evenimentului, fiecare cameră a hotelului a fost „mobilată” cu câte o carte dăruită de BJT.

Biblioteca Judeţeana Timiş vă invită şi vineri, de la ora 20, la Galeria Triade, la un vernisaj-happening. Va fi dezvelită lucrarea şi comentariul punctual MixText, un „texteriment” conceput de Tudor Creţu.

[nggallery id=1628]

Share
Published by
Oana Paraschiv

Recent Posts

Prea bătrâni pentru Poliţia Naţională, prea tineri pentru Poliţia Locală?

Imediat după victoria de etapă în cazul pensiilor speciale ale magistraţilor, premierul Ilie Bolojan a…

44 de minute ago

Programul de lucrări al SDM în ziua de 2 martie 2026

Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 01.03.2026, unde se vor executa reparaţii…

O oră ago

SCM Poli, sub așteptări în Maramureș. Portarul Makaria, coșmarul alb-violeților

Un derby de tradiție al handbalului românesc s-a încheiat dezamăgitor pentru reprezentanta Banatului. Minaur Baia…

13 ore ago

Responsabilitățile agenților economici în domeniul protecției mediului și a gestionării deşeurilor, în dezbatere la CCIAT

Camera de Comerţ, Industrie şi Agricultură Timiş, în calitate de partener Enterprise Europe Network (EEN),…

20 de ore ago

La Universitatea de Vest Timișoara va avea loc seria Conferințelor Prepascale

În acest an, Facultatea de Litere, Istorie, Filosofie și Teologie din cadrul Universității de Vest din…

20 de ore ago

Noile trenuri poloneze Pesa vor circula pe ruta Arad – Timișoara – Caransebeș

La Timișoara, pe calea ferată vor circula și noile garnituri de tren realizate de polonezii…

20 de ore ago