Robu e suparat ca nimeni nu-i apreciaza planurile SF

Primarul Nicolae Robu se aştepta ca toată lumea să-i laude proiectele futuriste. Edilul e foarte dezamăgit de faptul că nimeni nu a luat în serios planurile sale de a face, la Timișoara, metrou. A găsit și o explicație pentru asta.

Noul Plan Urbanistic General al Timișoarei prevede mutarea în subteran a liniei ferate şi amenajarea unui bulevard modern. Primarul Nicolae Robu vrea chiar și metrou, dacă tot se face această lucrare. Liberalul e foarte supărat că nimeni nu l-a lăudat pentru asta. Liberalul susține că planurile sale sunt privite cu suspiciune doar din invidie.

„Eu mă aşteptam să văd o bucurie, un entuziasm, că în Timişoara se va face aşa ceva, dar văd că unora, de dragul de a aduce critici la adresa primarului, le place să rămână cu calea ferată acolo, în locul unde se strâng gunoaie, unde se adună homeleşii, decât să fie un spaţiu ultramodern. Se pare că unii sunt deranjaţi că liniile de cale ferată se duc în subteran şi dacă tot este o frecvenţă redusă a trenurilor, era normal să circule acolo şi un tip de metrou. În loc să spună, domnule, ce treabă extraordinară, se spune ce e şi cu aiureala asta?”, a declarat Robu.

Share
Published by
Andreea Rotar-Popovici

Recent Posts

Riscurile geopolitice analizate într-un seminar științific la Universitatea “Aurel Vlaicu” din Arad

Institutul de Studii Geopolitice al Universității “Aurel Vlaicu” din Arad a găzduit vineri, 5 decembrie,…

12 ore ago

Au lovit și au fugit! Acum, trei tâlhari tineri își așteaptă pedeapsa

Și-au riscat viitorul pentru ceva produse dintr-un magazin. Pentru asta au dat și cu pumnul,…

14 ore ago

Un vârstnic a sfârșit vineri între liniile de tramvai

Vineri, 5 decembrie, aproape de ora 11, polițiștii au fost sesizați cu privire la faptul…

16 ore ago

Cadou pentru Sorin Grindeanu. Moţiune de cenzură a “suveraniştilor” împotriva “progresiştilor”

Moţiunea de cenzură „România nu este de vânzare – fără progresişti la guvernare”, prin care…

17 ore ago

Moment istoric: UPT a cumpărat Casa Muhle pe care o va transforma într-o clădire importantă pentru oraș

Universitatea Politehnica Timișoara a cumpărat Casa Mühle, o clădire de o importantă valoare emoțională și…

17 ore ago

Sâmbătă puteţi descoperi “Timișoara interbelică” într-un nou tur ghidat

Sâmbătă, de la ora 14.00, va avea loc un nou tur din seria “Descoperă-ți orașul!”,…

18 ore ago