Categories: Timp liber

Street Delivery: verde, in pasi de tango / FOTO

Street Delivery a continuat şi sâmbătă, cu ziua verde. Strada Mercy a respirat artă, în cele mai diferite forme: s-au scris gânduri colorate, s-a dansat tango, s-a desenat și s-a ascultat muzică.

„Scrie şi tu un gând colorat” a fost mesajul de pe un panou amplasat în mijlocul străzii Mercy. Cuvintele nu s-au lăsat prea mult așteptate, copiii fiind, și de această dată, cei mai curajoși. Tot cei mici s-au înghesuit la jocurile cu baloane din săpun, la atelierul de plastilină, la desenele pe farfurie de carton şi la colţişorul de carte unde au învăţat să facă origami. Pe lângă atelierele de creaţie, organizatorii au pregătit o proiecţie de film, street tango, dar și teatru. Pelicula Culturală a propus filmul austriac „Revanşa”, în regia lui Götz Spielmann. Filmul a fost nominalizat la Premiul Oscar 2009 pentru Cel mai bun film străin.

Pe lângă DJ-ii care au menţinut atmosfera veselă, cei de la Tango Vivo le-au arătat timișorenilor de ce acest dans este atât de iubit peste tot în lume. Curajoșii din asistență și-au luat partenerii și au încercat câțiva pași, pe covorul de iarbă așternut pe strada Mercy. De capitolul teatru s-au ocupat actorii din Trupa Thespis, care au interpretat piesa „Verde”. Actorii au ajuns la sufletul publicului, dovadă fiind aplauzele primite la final. Seara nu s-a încheiat fără un concert susținut de Kindlein electro, We singing colors şi Coma acustic.

Duminică urmează ultima zi, cea albastră. Şi aceasta va fi la fel de plină ca celelalte. Reprezentaţiile de tango, proiecţiile de desene, atelierele pentru copii şi tineri nu vor lipsi. Seara se va încheia la ora 23, cu un concert Jazzadezz, Luiz Zan&Jimmy Cserkesz.

[nggallery id=1617]

Share
Published by
Oana Paraschiv

Recent Posts

Succes și în plan digital. Aquatim oferă și aplicația mobilă MyAquatim, care are deja peste 15.000 de utilizatori

Societatea Aquatim a intrat cu succes în era digitală și în domeniul relațiilor cu clienții.…

13 ore ago

La Pișchia a fost prima ediție Festivalul de Cultură Bănățeană „Ionel Iacob-Bencei”

Căminul Cultural din Pișchia a găzduit prima ediție a Festivalului de Cultură Bănățeană „Ionel Iacob-Bencei”,…

14 ore ago

Socio Claus a fost și în acest an la Universitatea de Vest Timișoara

Pentru al optulea an consecutiv,  Departamentul de Sociologie din cadrul Facultății de Sociologie și Asistență Socială…

14 ore ago

Detergenți, hârtie igienică sau produse biocide, de aproape cinci milioane de lei. Agenția de Achiziții Publice Timișoara iese la cumpărături

SRL-ul înființat de Primăria Timișoara caută furnizori pentru produse de igienă și curățenie. Firma a…

14 ore ago

Accident grav la Ictar Budinț! Trei victime, două persoane încarcerate

Duminică dimineața la ora 10, un telefon la 112 anunța un eveniment rutier nefericit în…

17 ore ago

Visul umed al românilor: Sorin Grindeanu, premier

Toate așteptările sunt grele, dar mai grea e așteptarea noastră ca Sorin Grindeanu să redevină…

19 ore ago