Categories: Zâmbete amare

In tara plagiatorului Ponta, ce mai conteaza o titularizare furata?

Mare scofală, nevasta inspectorului general adjunct de la Inspectoratul Școlar Timiș a fost prinsă cu mâța în sac, copiind la examenul de titularizare pe post. Nu de pe arhaicele fițuici, ci cu tehnică modernă, cu ajutorul telefonului mobil. În paranteză fie spus, muncind la fițuici, se mai prindea câte ceva de tine, ceea ce nu e cazul cu telefoanele mobile. Dar nu noile tehnici de copiere reprezintă subiectul acestor rânduri.

Soția de mare inspector nu și-a dorit o titularizare pe post fiindcă murea de foame. De bine, de rău, primea un post de suplinitor de la instituția condusă de consort. Ea își dorea un post, chiar dacă nu-l merita, fiindcă era convinsă că i se cuvine de drept. Inspectorul general adjunct Aurelian Sima este PSD-ist, fiu de mare și vechi mahăr PSD (încă din perioada în care acest partid purta numele de PCR) și taman această „calitate” l-a propulsat în funcție. Funcție din care trebuia să organizeze în bune condiții examenul unde a fost prinsă copiind consoarta din dotare.

Aceasta întâmplare nu are cum să nu te ducă cu gândul la șeful suprem de partid al lui Sima, premierul Victor Ponta, prins în urmă cu un an cu plagiatul pe vine. Un furt intelectual văzut de toată lumea și din avion, invizibil numai pentru cei care erau obligati să-l sancționeze. Nici Ponta nu murea de foame, dar nici nu-l deranja un titlu de doctor luat prin furtișag. Și așa s-a întâmplat. S-a dovedit că în țara asta nu ți se poate întâmpla nimic, atunci când ești în funcții importante. Fiindcă te consideri deasupra legii. „Copiați, plagiați, furați! Numai să nu fiți prinși. Dacă totuși vi se întâmplă asta, dați vina pe Băsescu”, poate fi tradus mesajul lui Ponta către poporul PSD. Care s-a executat de la mic la mare, de la nevastă de inspector general, până la miniștrii care dau cu subsemnatul la DNA invocând razbunările politice ale lui Băsescu.

Revenind la cazul din Timișoara, trebuie apreciat faptul că alianța dintre PSD și PNL funcționează foarte bine când e vorba de matrapazlâcuri. Șeful liberal al ISJ, Cornel Petroman, refuză să dea vreo declarație concretă pe acest subiect, încercând o mușamalizare a lui. Nu e pentru prima dată, la fel s-a întâmplat și în cazul unui director PSD de liceu care făcea potecă la parchet, pe motiv de Bac fraudat. Sau – cine știe? – toată lumea se gândește cum să-l lege pe Băsescu de faptul că nevasta unui șef din ISJ este prinsă copiind la un examen organizat de instituția condusă de soț. Că precis are și Băsescu un rol în acest episod!

Share
Published by
Ino Ardelean

Recent Posts

Clujul a cerut. Timișoara a așteptat

  În România, meritul nu aduce resurse. Puterea, da. Diferența dintre orașe nu ține de…

O oră ago

Primăria Timișoara vrea să dea în închiriere un spațiu central de 1,2 milioane de lei unei asociații din Giarmata, care susține integrarea comunității rome

Pe lista proiectelor care vor fi supuse votului consilierilor locali în cadrul unei viitoare ședințe…

15 ore ago

Medicii, afectați de burnout. Dorel Săndesc: ”Contribuie oboseala psihică și impactul psihic al unui mediu nesigur, plin de tensiune, ostil”

Medicii români sunt afectați tot mai mult de fenomenul de burnout, de epuizare, și surprinzător,…

16 ore ago

Preşedintele USR Timiş, Sorin Șipoș: AUR a dat mâna cu sistemul pentru pensiile speciale

Senatorul Sorin Șipoș, preşedinte al USR Timiş, afirmă că AUR, deşi are un discurs anti-sistem,…

16 ore ago

Incendii după incendii, vineri, în Timiș

Două incendii și victime în Timiș, vineri. Primul incendiu a fost anunțat în Izvin, iar…

17 ore ago

Fisură în conducta de gaz, cea mai probabilă cauză a exploziei de la Poliția Lugoj/VIDEO

Primele concluzii după explozia de la Poliția Lugoj care a băgat trei oameni în spital…

19 ore ago