Categories: Politica

Grindeanu vrea ca PSD sa castige tot la alegerile europarlamentare

Deputatul Sorin Grindeanu, secretar general adjunct al PSD, nu concepe ca partidul său să nu câștige alegerile europarlamentare. PSD trebuie să fie pe primul loc în toate cele 18.000 de secţii de votare, cu exepția celor în care populaţia majoritară este de origine maghiară.

Sorin Grindeanu a fost ales, la finele săptămânii tcecute, secretar general adjunct al PSD. El explică de ce a ajuns în această funcție şi vorbeşte despre nedreptatea făcută liderului PSD Timiş, Titu Bojin, căruia i s-a refuzat, în primăvară, o funcţie de vicepreşedinte în PSD. „PSD se află pe un trend ascendent în Timiş, acesta este argumentul pentru care am fost ales secretar general adjunct. Este o provocare personală, dar şi o obligaţie de a continua acest trend ascendent. Se făcuse o nedreptate la Congresul PSD din aprilie, când nu am reuşit să avem un vicepreşedinte, dar aceasta a fost reparată la Mamaia”, a declarat Grindeanu.

Ținta imediată a PSD este reprezentată de alegerile europarlamentare de anul viitor. Candidații încă se negociază, dar deputatul de Timiș e categoric: PSD îşi propune să câştige la alegerile europarlamentare în toate cele 18.000 de secţii de votare. „Mai puţin în cele există o populaţie preponderant maghiară. Acelaşi lucru îl vom face şi în toate secţiile de votare din Timişoara şi din judeţul Timiş”, a conchis Grindeanu.

Share
Published by
Mihai Oancea

Recent Posts

Primăria Timișoara vrea să dea în închiriere un spațiu central de 1,2 milioane de lei unei asociații din Giarmata, care susține integrarea comunității rome

Pe lista proiectelor care vor fi supuse votului consilierilor locali în cadrul unei viitoare ședințe…

8 ore ago

Medicii, afectați de burnout. Dorel Săndesc: ”Contribuie oboseala psihică și impactul psihic al unui mediu nesigur, plin de tensiune, ostil”

Medicii români sunt afectați tot mai mult de fenomenul de burnout, de epuizare, și surprinzător,…

9 ore ago

Preşedintele USR Timiş, Sorin Șipoș: AUR a dat mâna cu sistemul pentru pensiile speciale

Senatorul Sorin Șipoș, preşedinte al USR Timiş, afirmă că AUR, deşi are un discurs anti-sistem,…

9 ore ago

Incendii după incendii, vineri, în Timiș

Două incendii și victime în Timiș, vineri. Primul incendiu a fost anunțat în Izvin, iar…

10 ore ago

Fisură în conducta de gaz, cea mai probabilă cauză a exploziei de la Poliția Lugoj/VIDEO

Primele concluzii după explozia de la Poliția Lugoj care a băgat trei oameni în spital…

12 ore ago

Lucrările la pasajul de la strada Polonă, preconizate să înceapă în februarie sau martie

Luna februarie, în funcție de condițiile meteo, ar putea aduce demararea lucrărilor ample de reconstrucție…

14 ore ago