Categories: SocialUltima ora

Prea multi voluntari, prea putine gunoaie, la Padurea Verde / FOTO

Aproximativ 300 de voluntari s-au adunat, sâmbătă dimineață, la Pădurea Verde, pentru a face curăţenie. Suprinzător, în acea zonă era mult mai curat decât în anii trecuți, astfel că echipa Let’s Do It Romania a avut o mare problemă în a găsi zonele murdare.

„Au venit mult mai mulţi voluntari de cât ne aşteptam, dar sunt mult mai puţine gunoie decât de obicei. Am avut o mare problemă în a găsi zonele pe care să le curăţăm, dar s-a defrişat puţin pe sub linia de înaltă tensiune şi am găsit gunoaie ascunse. În oraş nu facem curăţenie, pentru că ideea LDIR este să cureţe zonele din afara localităţiilor. Zonele foarte murdare sunt Calea Lugojului, la ieşire din Timişoara, şi partea către Dumbrăviţa”, a declarat Radu Rusu, coordonator Let’s Do It Romania. Voluntarii au fost, la fel ca și în anii trecuți, elevi, dar și membri ai unor ONG-uri sau angajați ai diverselor companii. „Am venit şi din plăcere, dar şi pentru că vreu să fie curat. Vreau să trag un semnal de alarmă ca oamenii să înţeleagă odată că nu este bine ce fac, să arunce pe jos gunoaiele și data viitoare să nu mai facă acest lucru”, ne-a declarat o voluntară. Evenimentul LDIR a ajuns, în Timiș, la cea de-a patra ediție, iar numărul deșeurilor a scăzut de la an la an, spre bucuria organizatorilor.

Share
Published by
Andreea Rotar-Popovici

Recent Posts

Colterm are planuri investiționale mari și în anul 2026

Anul 2025 a fost unul plin de lucrări de întreținere pentru cei de la Colterm.…

O oră ago

Mii de timișoreni și-au plătit impozitele la primele ore ale zilei. Serverele DFMT, la un pas de a fi blocate

Timișorenii s-au arătat extrem de interesați de nivelul impozitelor pe care vor trebui să le…

2 ore ago

La pasajul de la strada Polonă se va amenaja un drum provizoriu pe durata reabilitării

În primăvară acestui an este programată demararea lucrărilor de reabilitare a pasajului de la strada…

3 ore ago

Nicolae Robu „loveşte” năpraznic în „sorosişti” şi „şarlatanul” Dominic Fritz. Cu sondajele…

În fine, fostului primar al Timişoarei, Nicolae Robu, i-au ieşit „sondajele” cu care ne-a obişnuit…

3 ore ago

Ambulatoriul Spitalului Clinic CF Timișoara, extrem de aglomerat. Peste 17.000 de persoane au beneficiat de investigații gratuite în 2025

De la consultații de rutină și investigații de diagnostic, până la servicii complexe integrate de…

4 ore ago

Culiță Chiș a ajuns șef la Direcția de Drumuri a Consiliului Județean Timiș

Consiliul Județean Timiș a numit un nou director la Direcția de Drumuri, Transport și Mediu.…

4 ore ago