Scandalul de la Colegiul Tehnic, din nou in sedinta CL

În ședința extraordinară a CL Timișoara se va discuta, marți după-amiază, un proiect care prevede mutarea Liceului de Arte în aceeași clădire cu Colegiul Tehnic de Vest. Varianta ar împăca oarecum cele două tabere, dar apare o altă problemă: cea a împărțirii spațiilor.

Profesorii de la Colegiul Tehnic de Vest i-au cerut lui Nicolae Robu, vineri, în timpul protestului din curtea PMT, ca, în cazul în care va fi emisă o nouă hotărâre de CL, să fie prevăzut și un protocol pe baza căruia spațiile din clădire să fie împărțite ulterior. „Noi am vrea, dacă se poate, ca în hotărârea de consiliu local pe care o veți da, să fie prevăzută posibilitatea ca, împreună cu direcțiunea Liceului de Arte, să facem un protocol de împărțire efectivă a spațiului. Altfel, la nervi, la stres, în situația actuală, în viteza cu care căutăm o soluție, poate nu vom reuși să găsim soluția corectă. Acest protocol ar trebui să-l facem în liniște, după ce se dă HCL”, spune Daniela Păiușan, profesor la Colegiul Tehnic de Vest.

Primarul Nicolae Robu nu prea e de acord cu această solicitare. El consideră că împărțirea spațiilor ar trebui făcută înainte. „Eu nu vrea să continuăm cu tensiuni. Am luat cu răbdare, la rece, încăpere cu încăpere, și am ajuns la o variantă care are și avantajul separării, în foarte mare măsură, a fluxurilor de elevi”, susține liberalul.

Deși a existat o solicitare, din partea profesorilor de la Colegiul Tehnic, de comasare cu Liceul de Arte și transformarea noii unități de învățământ într-o școală adevarată de arte și meserii, Nicolae Robu a respins ideea. Tot în ședința de marți vor fi votați și reprezentanții CL în consiliile de administație ale școlilor din Timișoara. La Colegiul Tehnic e vorba despre Traian Stoia, iar la Liceul de Arte, de Alfred Simonis.

Share
Published by
Vlad Stoian

Recent Posts

Primăria Timișoara vrea să dea în închiriere un spațiu central de 1,2 milioane de lei unei asociații din Giarmata, care susține integrarea comunității rome

Pe lista proiectelor care vor fi supuse votului consilierilor locali în cadrul unei viitoare ședințe…

8 ore ago

Medicii, afectați de burnout. Dorel Săndesc: ”Contribuie oboseala psihică și impactul psihic al unui mediu nesigur, plin de tensiune, ostil”

Medicii români sunt afectați tot mai mult de fenomenul de burnout, de epuizare, și surprinzător,…

9 ore ago

Preşedintele USR Timiş, Sorin Șipoș: AUR a dat mâna cu sistemul pentru pensiile speciale

Senatorul Sorin Șipoș, preşedinte al USR Timiş, afirmă că AUR, deşi are un discurs anti-sistem,…

9 ore ago

Incendii după incendii, vineri, în Timiș

Două incendii și victime în Timiș, vineri. Primul incendiu a fost anunțat în Izvin, iar…

10 ore ago

Fisură în conducta de gaz, cea mai probabilă cauză a exploziei de la Poliția Lugoj/VIDEO

Primele concluzii după explozia de la Poliția Lugoj care a băgat trei oameni în spital…

12 ore ago

Lucrările la pasajul de la strada Polonă, preconizate să înceapă în februarie sau martie

Luna februarie, în funcție de condițiile meteo, ar putea aduce demararea lucrărilor ample de reconstrucție…

14 ore ago