În Timișoara se circula infernal, se stă zeci de minute în trafic, dar primarul Nicolae Robu a găsit soluția. El vrea ca studenții să înceapă cursurile mai târziu! În plus, edilul va cere interzicerea staționării mașinilor în fața școlilor din zona centrală a orașului.
Șoferii timișoreni sunt cu nervii întinși la maximum. Ca să ajungă dintr-o parte dintr-alta a orașului au nevoie de zeci de minute și multă răbdare, pentru a sta la cozile kilometrice de la semafoare și intersecții. Primarul Nicolae Robu crede că a găsit soluția. „M-am gândit să solicit rectorilor Universităţii Politehinca şi Univesităţii de Vest să analizeze dacă nu cumva ar putea decala programul acestor universităţi de la 8 la 8,30 sau la 9. Evident că şi o decalare spre mai devreme ar ajuta traficul, dar nu m-am gândit la ea”, a declarat liberalul. Acesta a constatat că aglomerația din trafic atinge cote maxime de când au început cursurile şi studenţii de la Universitatea de Vest. „Numărul de studenţi de la cele două universităţi este mare şi vin mulţi dintre ei la şcoală, astfel încât se simte o încărcare a traficului”, a mai spus Robu.
O altă măsură pentru fluidizarea traficului ar fi ca în faţa şcolilor să fie interzisă staţionarea mașinilor. „Vom încerca să mai luăm măsuri de decongestionare a traficului. Pe de o parte, în faţa unor licee, cum ar fi «C. D. Loga» şi «Lenau», vom rezerva un număr de locuri în care va fi interzisă staţşi0onarea şi va fi permisă doar oprirea maşinilor pentru coborârea copiilor care sunt aduşi de părinţi Vom vedea câte locuri se poate”, a mai spus Robu. Staţionarea va fi interzisă în intervalele orare în care părinții își aduc și își iau copiii de la școală. (sursa foto: facebook.com)
În primăvară acestui an este programată demararea lucrărilor de reabilitare a pasajului de la strada…
În fine, fostului primar al Timişoarei, Nicolae Robu, i-au ieşit „sondajele” cu care ne-a obişnuit…
De la consultații de rutină și investigații de diagnostic, până la servicii complexe integrate de…
Consiliul Județean Timiș a numit un nou director la Direcția de Drumuri, Transport și Mediu.…
Prim-divizionara de volei feminin CSM Lugoj nu se regăsește la acest început de an. După…
Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 19.01.2026, unde se vor executa reparaţii…