Categories: Politica

Liderii USL Timis au ajuns la concluzia ca trebuie sa se vada mai des

Scandalul din ultima săptămână dintre Nicolae Robu și Traian Stoia s-a încheiat cu un armistițiu din care cel mai mai șifonat a ieșit viceprimarul social-democrat. Ca să nu se mai ajungă la spălarea rufelor în public, șefii USL Timiș se vor întâlni, de acum încolo, cel puțin o dată pe săptămână.

Întâlnirea de miercuri seară a durat aproape patru ceasuri, iar joi Titu Bojin și Nicolae Robu, plus Sorin Grindeanu și Dan Diaconu, au mai parlamentat câteva zeci de minute, înainte de a emite un comunicat de presă comun. „Am convenit să punem punct acestei stări conflictuale, luând unele măsuri. N-a fost vorba de conflict între PSD și PNL, n-a fost conflict în USL sau pericol de destrămare a USL Timiș. Noi colaborăm foarte bine”, spune primarul Timișoarei. „Lucrurile vor intra în normal. Este o încercare de-a închide subiectul. Ne vom axa de acum înainte pe proiecte și alte probleme de la nivelul primăriei și CJ Timiș”, a declarat, la rândul lui, Bojin.

Comunicatul prin care viceprimarul Traian Stoia era pus la colț, pe coji de nucă, și obligat să retracteze public afirmațiile considerate injurioase despre Nicolae Robu pune punct disputei. „PSD Timișoara va analiza toate lucrurile care țin de organizație și de unele aspecte discutate. Ținta noastră, împreună cu PNL Timișaora, este să ducem la bun sfârșit proiectele, nu ale lui Nicolae Robu, ci ale USL. Sigur, Robu este vârful de lance pentru rezolvarea acestor proiecte”, a explicat deputatul Sorin Grindeanu. Acesta urmează să aibă o discuție și cu Traian Stoia. Concluzia îi aparține însă lui Titu Bojin: „Trebuie să ne întâlnim de patru-cinci ori pe lună, ca să discutăm problemele de la CJT și primărie”.

Share
Published by
Cristina Tomescu

Recent Posts

Obținerea serviciilor în cadrul magazinelor E.ON Energie România se face doar cu programare

Accesul în toate magazinele E.ON Energie România se face în baza unei programări prealabile, pentru…

10 minute ago

UVT organizează mai multe acțiuni pentru elevi: concursuri, premii și șansa de a-și descoperi pasiunea

Universitatea de Vest Timișoara își propune, an de an, să fie alături de elevi și…

19 minute ago

Comuna bate „metropola”! Dumbrăvița leagă succesele, 1-0 cu Poli Iași

Victorie importantă pentru CSC Dumbrăvița în antepenultima rundă a sezonului regular. După victoria cu 1-0…

33 de minute ago

Luni se reiau lucrările la străzile de pe Lotul 14 din Giarmata Vii

Primăria Ghiroda anunţă că, după întreruperea din perioada iernii, începând de luni, 2 martie, se…

2 ore ago

Undă verde pentru construirea unui parc fotovoltaic la Moşniţa Nouă, investiţie de 2,7 milioane de lei

La Moşniţa Nouă urmează să se ridice un parc fotovoltaic, fiind semnat ordinul de începere…

3 ore ago

Deplasare grea în Maramureș pentru un clasic al handbalului românesc

Două echipe de tradiție din handbalul românesc se întâlnesc duminică, 1 martie, în Baia Mare.…

3 ore ago