Categories: Administratie

Robu va fi cu ochii pe noul arhitect-sef Ciprian Cadariu

Noul arhitect-șef al Timișoarei, Ciprian Cădariu, fost consilier al lui Gheorghe Ciuhandu, intră în pâine din 2 decembrie. El a fost singurul candidat care s-a prezentat la concursul organizat pentru a doua oară în acest an. Primarul Nicolae Robu urmează să-i stabilească exact atribuțiunile.

Ciprian Cădariu, 37 de ani, şeful Serviciului Dezvoltare Urbană şi Reabilitarea Clădirilor Istorice al PMT, este noul arhitect-șef al Timișoarei. El a câștigat concursul, din postura de unic candidat care a dat examenul. Postul a fost scos la concurs şi în primăvară, când s-au prezentat doi candidați, Ionel Petru Pop şi Doru Covrig. Cei doi au căzut cu brio examenul, iar acum Pop s-a înscris din nou, dar nu s-a prezentat. Cădariu a mai fost arhitect-șef până anul trecut, când fostul ocupant al postului, Sorin Ciurariu, a câștigat procesul intentat PMT și a fost reinstalat. Ciprian Cădariu a fost și consilier personal pe probleme de urbanism al fostului primar Gheorghe Ciuhandu.

Nu știu de ce nu s-a mai înscris nimeni la concursul pentru funcția de arhitect-șef. A fost un concurs public, un concurs anunțat și pe site-ul ANFP, și pe cel al PMT. E chiar a doua rundă pentru ocuparea acestui post. Și eu m-am mirat că a fost un singur candidat. A știut toată lumea din domeniu de acest post, a știut și Ordinul Arhitecților, care nu a îndrumat niciun candidat”, a declarat actualul primar, Nicolae Robu, întrebat de ce postul de arhitect-șef nu a stârnit deloc interes în rândul specialiștilor.

Robu va stabili în detaliu care vor fi atribuțiunile noului arhitect-șef, despre care crede că va face treabă bună. „Nu știu dacă are vreo vină pentru ce s-a întâmplat pe vremea fostei administrații, dar cu mine ca primar n-o să facă nimic ilegal, pentru că dacă ar încerca, ar pleca rapid. Eu am colaborat bine cu el, e un om deschis la minte, care înțelege aspecte de urbanism. Voi fi cu ochii cu el”, a mai spus liberalul.

Share
Published by
Cristina Tomescu

Recent Posts

Rectorul UPT atrage atenția asupra transformării profunde pe care AI o aduce pe piața muncii și în mediul academic

Florin Drăgan, rectorul UPT vorbește deschis despre un subiect important al zilelor noastre, efectele inteligenței…

13 ore ago

Crimă la stână! Un cioban a fost omorât cu sânge rece, iar suspectul a fost prins după câteva ore de căutări

Miercuri dimineața, în jurul orei 8, polițiștii din cadrul Poliției Orașului Făget – Secția 10…

14 ore ago

Au început lucrările de amenajare a două noi sensuri giratorii, la Albina și Sacoșu Turcesc, pe drumul județean Timișoara – Buziaș/FOTO

Două noi sensuri giratorii vor fi amenajate în cursul acestui an pe drumul județean care…

16 ore ago

Primăria Timișoara suspendă temporar încasarea taxelor și impozitelor locale, pentru aplicarea noilor reduceri fiscale

Timp de trei zile, încasarea taxelor și impozitelor locale va fi suspendată de către Direcția…

18 ore ago

Finanțarea din fondurile publice ale Timișului a acțiunilor sportive, în dezbatere publică

Timișenii își pot spune opinia asupra modului în care județul va finanța din bani publici…

19 ore ago