Categories: Social

Banaterra cauta loc pentru camera video dezactivata de la Camera de Comert

Prima cameră video cu scop turistic instalată de Banaterra, cea către Fântâna cu Pești, a fost demontată. De vină sunt întreruperile repetate ale dispozitivului montat pe sediul Camerei de Comerț Timișoara. Cei de la Banaterra sunt acum în căutarea unui nou loc pentru amplasarea camerei.

Proiectul Banaterra – sau Enciclopedia Banatului – adună în același loc o mulțime de informații și fotografii legate de această parte de țară. Site-ul asociației este o adevărată comoară pentru cei care caută date despre oameni și locuri din Banatul de ieri și de astăzi. Până nu demult, aici puteau fi văzute imagini live din patru puncte ale Timișoarei: Piața Maria, Aleea FC Ripensia și Piața Victoriei, de la Operă și de Fântâna cu Pești. Ultima cameră a fost însă dezactivată, din cauza repetatelor și îndelungatelor întreruperi în funcționare.

Camera era instalată la Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timișoara. „Nu ne putem explica atitudinea celor de la CCIAT și regretăm că, astfel, și-a încetat funcționarea prima cameră video cu scop turistic Banaterra, cea spre Fântâna cu pești (…) Cineva, acolo, la CCIAT, brusc, nu ne-a mai iubit”, spun cei de la Banaterra. Ei se află acum în căutarea unui nou loc pentru instalarea camerei. „O cameră video cu scop de promovare turistică a Timișoarei are nevoie de: o clădire înaltă pe care să fie instalată legal, acces la Internet și IP dedicat, sursă de curent electric, vedere spre o zonă reprezentativă a Timișoarei, acord în scris cu instituția/organizația gazdă”, precizează cei implicați în proiect. Mai multe detalii despre ce înseamnă Banaterra găsiți aici.

Share
Published by
Cristina Tomescu

Recent Posts

Marilen Pirtea: “PSD a încasat în Parlament, nu doar o înfrângere, ci o lecție”

Deputatul Marilen Pirtea, preşedinte al PNL Timiş, afirmă că PSD a încasat o înfrângere mare…

O oră ago

Lucrările de construcție la Centura Timișoara Vest pot începe și oficial/VIDEO

Ministerul Transporturilor a emis joi Autorizația de Construire pentru Centura Timișoara Vest, care va completa…

4 ore ago

Un individ care a aruncat deşeuri pe domeniul public din Ghiroda a fost prins cu ajutorul sistemului de supraveghere din comună

Un individ care a aruncat deşeuri în apropierea pistei de biciclete din Ghiroda a fost…

5 ore ago

Proiecte importante sub egida Grupurilor de Acțiune Locală! Se crează Federația GAL-urilor Urbane

Pentru un viitor mai bun. Proiectele unui singur GAL pot produce schimbări importante. Dar proiectele…

5 ore ago

Proprietarii afectați de construcția Variantei de ocolire Timișoara Vest, expropriați în baza HG 654 din 20.08.2025

Subscrisa PROMETER M&G S.R.L., în calitate de executant al lucrărilor cadastrale în vederea realizării etapelor…

6 ore ago

Primăria a marcat primele locuri de parcare destinate șoferilor firmelor de distribuție, în Zona Cetate. Rezervarea, online

Municipalitatea timișoreană a stabilit mai multe locuri de parcare în zona centrală, unde firmele de…

6 ore ago