Categories: Administratie

Si-a „desenat” locuri de parcare, apoi a fost amendat

Lupta pentru locuri de parcare duce la situații extreme. Un timișorean care a marcat cu vopsea astfel de locuri pe strada pe care locuiește, atât pentru el, cât și pentru vecinii săi, s-a ales cu o amendă de la Poliția Locală. Asta, după ce a tamponat mașina unui șofer care îndrăznise să-și lase mașina pe unul dintre locurile marcate.

Un timișorean a sunat la Poliția Locală și a reclamat un individ care îi tamponase mașina, pentru că îndrăznise s-o parcheze într-un anumit loc. Polițiștii locali de la Serviciul Circulație Rutieră au mers pe strada Căpitan Dan, unde au constatat că un bărbat își făcuse „rezervări” pentru locuri de parcare pe domeniul public, trasând cu vopsea și inscripționând numerele mașinii sale și ale vecinilor. El le-a spus polițiștilor că nu vrea ca alți șoferi să parcheze în locurile respective. Bărbatul care sunase la Poliția Locală își lăsase mașina într-un astfel de loc marcat, iar cel care făcuse marcajele i-a împins-o cu autovehiculul personal, lovindu-i bara din față. Paznicul locurilor de parcare ad-hoc a fost amendat de polițiști cu 800 de lei. Peste 30 de persoane au fost sancționate anul trecut pentru rezervarea unor locuri de parcare pe carosabil sau domeniul public fără avizul Comisiei de circulaţie de la primărie.

Share
Published by
Oana Telescu

Recent Posts

La terenul de antrenament al celor de la Politehnica Timișoara se amenajează vestiare, o sală de forță și un cabinet medical/VIDEO

Lângă terenul de antrenament al celor de la Politehnica Timișoara se instalează o serie de…

7 ore ago

Administrația timișoreană vrea să înceapă căutarea partenerului privat pentru ridicarea unui nou spital municipal

Primăria Timișoara merge înainte cu propriul spital, municipal, pe care îl propune comunității, alături de…

7 ore ago

Vor avea loc lucrări la linia de cale și va fi deviată temporar circulația tramvaielor de pe liniile 1 și 5

Societatea de Transport Public Timișoara (STPT) informează că, în perioada 27 februarie, ora 04.00 –…

12 ore ago

Peste 50 de angajaţi ai Poliţiei Locale Timişoara urmează să fie disponibilizaţi, după ultima decizie a Guvernului

Peste 50 de angajaţi ai Poliţiei Locale Timişoara urmează să fie concediaţi în urma Ordonanţei…

13 ore ago

CJ Timiș s-a mișcat rapid și a lansat deja licitația pentru modernizarea drumului de piatră dintre Moșnița Veche și Ghiroda

La doar două zile de la aprobarea unei rectificări bugetare și transferul unor sume de…

14 ore ago

Planurile Urbanistice ale Timișoarei sunt disponibile gratuit, în sistem digital, online

Cetățenii interesați de regulile de construire pentru o anumită zonă din oraș le pot consulta…

14 ore ago