Categories: Social

Pompierii din Timis pleaca sa ajute sinistratii din Serbia / FOTO

Opt angajați ai ISU „Banat” pleacă în Serbia, pentru a acorda asistență autorităților din zonele sinistrate. Ei vor duce motopompe și motogeneratoare, dar și două camioane, care pot fi folosite pentru evacuarea cetățenilor. De asemenea, vor duce bărci, dar și un sistem de iluminare pentru misiunile pe timp de noapte. Pompierii timișeni vor sta în Serbia o săptămână.

Inspectoratul Pentru Situaţii de Urgenţă „Banat” al judeţului Timiş va executa, timp de o săptămână, o misiune de acordare a asistenţei internaţionale în Serbia, țară grav afectată de inundații. „ISU Timiş va trimite un echipaj format din opt cadre, mai exact un ofiţer şi şapte subofiţeri. Pompierii militari vor pleca cu echipamente de extragere a apei, motopompe şi motogeneratoare. Vom avea şi două camioane de transport persoane în cazul în care va fi necesară evacuarea cetăţenilor şi transportarea acestora în locuri sigure. Vom avea şi un autocamion cu instalaţie hidraulică de ridicat, bărci pneumatice de opt persoane, dar şi peridocurile de transport ale acestora, două motopompe transportabile cu consum foarte mic care rezistă la o perioadă îndelungată de exploatare şi un sistem de iluminat de tip balon pentru cazul în care intervenţiile vor avea loc şi pe timp de noapte”, ne-a declarat Sindia Vlaia purtătorul de cuvânt al ISU. Echipa din Timiş va pleca în regim de autosuficienţă. Altfel spus, pompierii vor fi capabili să îşi asigure condiţiile de trai şi condiţiile de hrănire. „Ei vor avea asupra lor corturi militare, paturi metalice, saltele, saci de dormit, pături, scaune şi mese pliante, dar și mâncare şi apă suficiente pentru cele şapte zile pe parcursul cărora se vor afla acolo”, a mai spus Vlaia.

Share
Published by
Oana Telescu

Recent Posts

Direcția de Cultură dă aviz negativ pentru parcarea multietajată de la Bega. Viceprimarul Romocean e supărată

Proiectul Primăriei Timișoara de a ridica o parcare multietajată pe terenul din spatele Magazinului Bega…

8 ore ago

Începând de astăzi se pot plăti impozitele şi taxele la casieria din cadrul Primăriei Ghiroda

Astăzi, 14 ianuarie, s-a reluat programul cu publicul la Compartimentul Taxe și Impozite și la…

9 ore ago

Școala de Design Circular Cultures ajunge pentru prima dată în România. Nu oriunde, ci chiar la UPT

British Council România, în colaborare cu Universitatea Politehnica din Timișoara, lansează Școala de Design Circular…

10 ore ago

La Școala Gimnazială nr. 2 din Sânnicolau Mare au fost montate centrale termice noi

La Școala Gimnazială nr. 2 “Nestor Oprean” din Sânnicolau Mare au fost montate centrale termice…

11 ore ago

În lumea bună! Timișul, prezent la cel mai important târg internațional de turism al momentului

La inițiativa Consiliului Județean Timiș, România va fi reprezentată prin mai multe organizații de promovare…

11 ore ago

Universitatea de Vest Timişoara primește un teren de 24.000 de metri pătrați la Dumbrăvița. Vrea să ridice acolo un nou liceu

Comuna Dumbrăvița ar putea avea, la rândul ei, parte de un nou hub educațional, așa…

12 ore ago