Categories: Timp liber

Reteta veche din Banat: Supa de lapte / FOTO+VIDEO

Campania de educație culinară „Descoperă Tradițiile Culinare Românești” este la a doua ediție și se desfășoară în perioada ianuarie – decembrie 2014. În acest interval vor fi promovate 40 de rețete oferite de 40 de pensiuni din cele nouă zone istorice ale României. Rețeta de supă de lapte provine din comuna Brebu Nou și a fost obținută cu sprijinul prof. dr. Mircea Rusnac.

Supa de lapte se prepară în special în Banatul de munte.

Ingrediente:
• 1/2 parte lapte
• 1/2 parte apă
• 2 linguri de făină Gold Maya
• lapte acru sau brânză (după gust)

Se pun la fiert laptele și apa. Într-o cană se pune făina Gold Maya, se dizolvă în apă şi se toarnă în laptele care fierbe, după care se lasă pe foc zece minute. Se ia de pe foc preparatul şi se adaugă la el lapte acru, până devine acrişor. Laptele acru se poate înlocui cu brânză de vacă adăugată cu lingura, sub formă de găluşte. Se consumă cu cartofi fierţi în coajă.

Programul „Descoperă Tradițiile Culinare Românești” este derulat de Russenart Communications, în parteneriat cu Gold Maya și Kotanyi Romania. Rețetele tradiționale bănățene promovate în cadrul proiectului au fost obținute din zona Banatului montan, cu sprijinul prof. dr. în istorie Mircea Rusnac și a blogerului Rene Demeter. Rețetele au fost preparate de Dan-Silviu Boerescu a.k.a. Bucatarescu, la Point Studio. Mai multe detalii despre campanie găsiți aici.

Share
Published by
Dana Popa

Recent Posts

Sânnicolau Mare, cel mai bogat oraş din judeţul Timiş în 2025, urmat de Jimbolia

Sânnicolau Mare a avut, în 2025, cele mai multe venituri dintre cele opt oraşe ale…

2 ore ago

Programul de lucrări al SDM în ziua de 3 martie 2026

Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 03.03.2026, unde se vor executa reparaţii…

3 ore ago

PNL a găsit, în sfârşit, un ministru pentru Educaţie: Mihai Dimian, rector al Universității din Suceava

Rectorul Universității „Ștefan cel Mare” din Suceava, Mihai Dimian, a fost propus și validat luni…

14 ore ago

Viceprimarul Lațcău explică modul de lucru din Piața Traian: ”Nu vom interveni peste tot simultan, dar nici nu vom lucra pe tronsoane foarte mici”

Viceprimarul Ruben Lațcău e optimist și anunță: ”Începem luna aceasta în Traian”. Deocamdată se fac…

15 ore ago

Rețeaua de apă și canalizare din comuna Șag, progres substanţial în zece ani

În iunie 2016, comuna Șag pornea de la zero kilometri de rețea de canalizare. Astăzi,…

16 ore ago

CONVOCARE ADUNAREA GENERALĂ A MEMBRILOR FILIALEI CECCAR TIMIȘ

Se convoacă Adunarea generală a membrilor CECCAR Filiala Timiș, la sediul filialei, în data de…

17 ore ago