Categories: PoliticaUltima ora

Daniel Funeriu, presedinte interimar al PMP Timis pana in august

PMP s-a găsit într-o situație dificilă vineri, atunci când s-a anunțat oficial că mai mulți membri ai partidului au decis să părăsească organizația din Timiș și să se înscrie în PNL. Rămasă fără conducere, filiala PMP s-a orientat repede, astfel că Daniel Funeriu este președinte interimar până cel puțin pe 9 august.

Deși mutarea șefilor PMP Timiș la PNL poate părea surprinzătoare, între membrii celor două partide existau deja discuții de săptămâni. Radu Lambrino, fostul președinte al filialei, a declarat vineri că intenția sa de a părăsi funcția de președinte al PMP Timiș era deja cunoscută de membrii partidului. Mai mult, a spus și că Elena Udrea știa că mutarea la PNL. Rămași fără președinte, situația pentru PMP-iștii din Timiș a devenit complicată. Ei nu au stat prea mult pe gânduri și au numit un interimar, în persoana lui Daniel Funeriu. Fostul ministru al Educației și candidat al PMP pe Colegiul 3 va rămâne pe scaunul de președinte interimar până pe 9 august, când se vor organiza alegeri. Contactat de deBanat.ro, Daniel Funeriu nu a putut să dea declarații, aflându-se într-o ședință. Ne-a rugat să-i trimitem întrebările prin SMS, dar, două ceasuri mai târziu, încă nu reacționase și nici nu răspundea la telefon. În aceste condiții, nu știm dacă intenționează să candideze pentru funcția de președinte „plin” al PMP Timiș, mai ales că fostul ministru anunțase că vrea să se mute de tot la Timișoara și chiar să candideze la alegerile pentru primărie din 2016.

UPDATE: Daniel Funeriu și-a găsit, în cele din urmă, timp să răspundă întrebărilor noastre. Fostul ministru ne-a declarat că nu are nici cea mai mică intenție să plece din PMP: „Doar o minte bolnavă și-ar putea imagina că aș abdica de la proiectul politic pentru România, al lui Traian Băsescu”. Funeriu nu s-a hotărât în ceea ce privește candidatura sa la funcția de președinte al PMP Timiș. „Se zice că în politică niciodată nu trebuie să spui niciodată, dar opțiunea mea fermă este ca PMP Timiș să fie condus de o persoană relativ nouă în politică, cu un bun parcurs profesional, care să adauge la entuziasmului începutului, cu capacitate de organizare și seriozitate. Misiunea mea cred că va fi de altă natură: Cristian Diaconescu în turul doi și viitor președinte al României. M-aș bucura să pot promova persoane noi”, ne-a declarat noul președinte al PMP Timiș.

Share
Published by
Dariana Bratu

Recent Posts

Exit-poll: Ciprian Ciucu câştigă detaşat Primăria Capitalei. Victoria îi aparţine şi lui Ilie Bolojan

Candidatul PNL Ciprian Ciucu va fi viitorul primar al Bucureştiului, potrivit unui exit-poll realizat de…

2 ore ago

Emoții doar în primul sfert de oră! SCM Poli Timișoara a învins categoric codașa din Sighișoara

Prim-divizionara de handbal SCM Poli Timișoara închide cu bine turul, învingând, conform așteptărilor ultima clasată…

5 ore ago

Fetele de la Poli închid sezonul regular cu o victorie frumoasă contra Bistriței

Pe o vreme rece și o ploaie măruntă, fetele de la Poli au întâlnit pe…

9 ore ago

Viceprimarul Lațcău anunță punerea în valoare a clădirilor din zona Pieței Mocioni odată cu revitalizarea zonei

Primarul Dominic Fritz a semnat în această săptămână contractul de finanțare prin care Timișoara va…

9 ore ago

Spitalul de Psihiatrie va avea un nou ambulatoriu, ridicat cu zece milioane de lei

Spitalul de Psihiatrie şi pentru Măsuri de Siguranţă Jebel va avea un nou amubulatoriu, o clădire…

10 ore ago

CSM Lugoj a trecut la pas de U Cluj în elită la volei feminin

Etapa a VIII-a din Divizia A1 de volei feminin a însemnat cel mai ușor meci…

11 ore ago