Categories: SocialUltima ora

Elevii din Timis incep sa fie prinsi drogandu-se in scoli

Numărul infracțiunilor din școlile din Timiș a scăzut față de anul precedent, dar au apărut, în schimb, probleme noi, cu care autoritățile nu s-au confruntat în anul școlar 2012-2013. În școlile timișorene au fost sesizate cazuri în care elevii consumă substanțe interzise.

Cele mai „populare” școli cu probleme sunt Liceul Lenau, Colegiul Tehnic de Vest și Colegiul „Henri Coandă”, unde au fost sesizate mai multe nereguli. Per total, în județ, în 2014 au fost sesizate 56 de infracțiuni în școli, în timp ce anul trecut au fost 79. Dintre acestea, 28 sunt fapte de lovire și violență, 22 de furturi, iar șase sunt de altă natură, respectiv consumul de substanțe periculoase. Acestea din urmă reprezintă o noutate, nefiind sesizate astfel de probleme în anul anterior. Cu toate acestea, numărul elevilor care sunt victime este în scădere față de anul precedent, de la 64 la 50 de cazuri. Chiar dacă numărul infracțiunilor este în scădere, numărul cazurilor în care elevii sunt făptași a crescut, iar prefectul Eugen Dogariu trage de urechi Inspectoratul Școlar Timiș. „ISJ trebuie să aibă un rol activ, a crescut numărul faptelor cu autori elevi, asta ar trebui să ne pună pe gânduri, mai ales acolo unde sunt probleme. Ponderea infracțiunilor este foarte mare în incinta şcolii. Rugămintea este să se facă o analiză în școlile respective pentru a se vedea unde sunt problemele”, a declarat Dogariu.

Share
Published by
Dariana Bratu

Recent Posts

Consiliul Județean Timiș deleagă spre propria societate întreținerea estetică a 38 de drumuri și a pistei de biciclete de pe malul Begăi

Consiliul Județean Timiș a aprobat alocarea a peste un milion de lei pentru societatea Service…

7 minute ago

Zborurile de marți dinspre Timișoara spre Dubai au fost anulate

Două zboruri programate marți din Timișoara spre zona Golfului au fost anulate. Cursele erau programate…

31 de minute ago

Anne Applebaum, laureată a premiului Pulitzer, va conferenția la Universitatea de Vest Timișoara

Universitatea de Vest Timișoara continuă organizarea eenimentelor sub genericul „Idei care schimbă lumea” În cadrul…

52 de minute ago

Sânnicolau Mare, cel mai bogat oraş din judeţul Timiş în 2025, urmat de Jimbolia

Sânnicolau Mare a avut, în 2025, cele mai multe venituri dintre cele opt oraşe ale…

4 ore ago

Programul de lucrări al SDM în ziua de 3 martie 2026

Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 03.03.2026, unde se vor executa reparaţii…

5 ore ago

PNL a găsit, în sfârşit, un ministru pentru Educaţie: Mihai Dimian, rector al Universității din Suceava

Rectorul Universității „Ștefan cel Mare” din Suceava, Mihai Dimian, a fost propus și validat luni…

16 ore ago