Categories: Sănătate

Se cauta voluntari pentru Ziua Mondială de Lupta impotriva Hepatitei

Cam 10% din bolnavii de hepatită cronică din Europa sunt în România. În același timp însă, România este pe ultimul loc din 30 de state europene în ceea ce priveşte accesul pacienţilor cu hepatită la tratament şi servicii medicale specializate. Asociația Pacienților cu Afecțiuni Hepatice caută voluntari pentru a organiza Ziua Mondială de Luptă împotriva Hepatitei.

Ziua Mondială de Luptă împotriva Hepatitei este marcată pe 28 iulie. Pentru ca evenimentul să fie organizat așa cum se cuvine și în România, Asociația Pacienților cu Afecțiuni Hepatice recrutează voluntari, în special din București, Brașov, Iași, Cluj, Turda, Timișoara, Oradea, Alexandria, Craiova, Giurgiu, Sibiu, Piatra Neamț, Brăila, Galați și Constanța. Aceștia vor avea de lucru în perioada 23-28 iulie, cu precădere în ultimele trei zile. Voluntarii vor participa la acțiuni de conștientizare asupra riscurilor infectării cu virusurile hepatice și, în general, asupra problematicii afecțiunilor hepatice.

Singura condiție, dacă vreți să fiți voluntari, este să aveți peste 16 ani. Veți beneficia de training și, la final, veți primi o adeverință care să vă ateste activitatea. Potrivit unei legi adoptate în luna mai, voluntariatul este recunoscut ca experiență profesională. Înscrieri și detalii suplimentare se pot obține aici și aici. Potrivit estimărilor oficiale, în fiecare an, în lume, circa 1,4 milioane de persoane se îmbolnăvesc anual de hepatita A. Sunt 240 de milioane de oameni care suferă de hepatită B și 150 de milioane cu hepatită C. În România sunt estimate a fi 10% din cele 12 milioane de persoane din Europa care se presupune că ar fi infectate cu virus hepatic C.

Share
Published by
Oana Telescu

Recent Posts

Transfer util! Un tânăr de 18 ani, cu partide în Liga 2 vine la Politehnica

Întărire la mijloc, dar și „problema juniorului” rezolvată! Mijlocașul Raul Ailenei (18 ani) a semnat…

38 de minute ago

Nu scăpăm de nopți cu ger! În Banat, vremea va reintra în normal spre weekend

Săptămâna a început cu o noapte extrem de geroasă în toată țara, iar temperaturile vor…

58 de minute ago

Colterm are planuri investiționale mari și în anul 2026

Anul 2025 a fost unul plin de lucrări de întreținere pentru cei de la Colterm.…

4 ore ago

Mii de timișoreni și-au plătit impozitele la primele ore ale zilei. Serverele DFMT, la un pas de a fi blocate

Timișorenii s-au arătat extrem de interesați de nivelul impozitelor pe care vor trebui să le…

4 ore ago

La pasajul de la strada Polonă se va amenaja un drum provizoriu pe durata reabilitării

În primăvară acestui an este programată demararea lucrărilor de reabilitare a pasajului de la strada…

6 ore ago

Nicolae Robu „loveşte” năpraznic în „sorosişti” şi „şarlatanul” Dominic Fritz. Cu sondajele…

În fine, fostului primar al Timişoarei, Nicolae Robu, i-au ieşit „sondajele” cu care ne-a obişnuit…

6 ore ago