Categories: Economic

Boala Limbii Albastre nu este grava decat pentru economie

Boala Limbii Albastre, care afectează bovinele ovinele și caprinele, este controlată foarte atent în Timiș. Cel puțin asta spun reprezentanții Direcției Agricole. În momentul de față nu există cazuri confirmate, dar specialiștii nu știu cum va evolua situația.

Boala a fost depistată la granița Timișului, în județul Caraș-Severin. Pentru a preveni extinderea focarului s-au luat măsuri de prevenire. „Am trecut la măsuri operative prevăzute în programul pe care îl derulăm alături de partenerii noștri din cadrul Inspectoratului Județean de Poliție și Jandarmi, cu Gestionarea Fondurilor de Vânătoare și cu operatorii economice care derulează operațiuni de comerț, inclusiv cu rumegătoare. (…) Deocamdată nu avem cazuri confirmate, dar nu este atât de relevant, pentru că specific acestei boli este o zonă de protecție și de supraveghere de 150 de kilometri. Oricum, tot Timișul este cuprins între aceste măsuri. Efectele legate de sănătatea și viața animalelor nu sunt foarte grave. Boala nu evoluează grav. Efectele majore cu efect negativ sunt cele economice, din cauză că transportul animalelor, în special exportul, este supus unor restricții majore”, a declarat Viorel Solomie de la Direcția Agricolă Timiș. Chiar dacă s-au luat măsuri de prevenire, specialiștii nu au o idee clară despre cum va evolua situația. „Este încă prematur să dăm un pronostic. Depinde mult de evoluția vremii, știut fiind faptul că o temperatură de 10 grade oprește activitatea acestei boli” a mai spus Solomie. Se dorește că în 2015 animalele să fie vaccinate pentru a nu se ajunge într-o situație similară.

Share
Published by
Dariana Bratu

Recent Posts

Asociația „Andrei suntem toți” – acolo unde copilul este văzut, ascultat și sprijinit

Copiii au nevoie de mai mult decât informație și reguli. Au nevoie să fie văzuți,…

11 minute ago

Programul întreruperilor de curent electric pentru săptămâna viitoare, la Moşniţa Nouă

Reţele Electrice Banat a anunțat programul întreruperilor de curent pentru zilele viitoare la Moşniţa Nouă.…

48 de minute ago

Ghiroda a început pregătirea și va disputa șase partide amicale

Una din echipele de top din județul Timiș și-a reluat pregătirea încă de la începutul…

15 ore ago

Zeci de localități din Timiș nu au medic de familie. Președintele Colegiului Medicilor cere implicarea autorităților

Medicina de familie, domeniul care ar trebui să fie unul dintre pilonii sănătății, are în…

19 ore ago

Doi artiști timișoreni reprezintă, prin intermediul unei expoziții, România la Bienala de artă de la Veneția

România va fi reprezentată la ediția cu numărul 61 a Bienalei de Artă de la…

19 ore ago

Dragoste de mamă. Managerul Institutului de Boli Cardiovasculare Timișoara a primit o donaţie de un milion de euro de la mama sa

Managerul Institutului de Boli Cardiovasculare din Timișoara, medicul Tudor Constantin Luca, a primit de la…

20 de ore ago